Rauman kaupunginjohtaja kannattaa pakkoliitoksia

18.07.2013 |10:34

Vapaaehtoisuuteen perustuva kuntarakenneuudistus on kaupunginjohtaja Kari Kosken mukaan huono. Hänen mielestään valtion on otettava määrätietoinen linja, jos kuntaliitokset eivät etene.  Koski kertoi kannastaan Yle Uutisten haastattelussa.

– Kuntaliitokset eivät ilman pakkopäätöstä etene. Kunnat haluavat pysyä itsenäisinä niin kauan kuin henki pihisee – ja toistaiseksi henki pihisee, Koski sanoo.
Kuntia ja kuntien virkamiehiä on Kosken mielestä liikaa eivätkä rahat riitä. Jotain pitää uskaltaa päättää.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta

25.06.2026 |11:59
8.
Suomen uutiset logo

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”

23.06.2026 |15:58
10.
Suomen uutiset logo

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa

22.06.2026 |12:17

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää