Rauman kaupunginjohtaja kannattaa pakkoliitoksia

18.07.2013 |10:34

Vapaaehtoisuuteen perustuva kuntarakenneuudistus on kaupunginjohtaja Kari Kosken mukaan huono. Hänen mielestään valtion on otettava määrätietoinen linja, jos kuntaliitokset eivät etene.  Koski kertoi kannastaan Yle Uutisten haastattelussa.

– Kuntaliitokset eivät ilman pakkopäätöstä etene. Kunnat haluavat pysyä itsenäisinä niin kauan kuin henki pihisee – ja toistaiseksi henki pihisee, Koski sanoo.
Kuntia ja kuntien virkamiehiä on Kosken mielestä liikaa eivätkä rahat riitä. Jotain pitää uskaltaa päättää.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus

02.02.2026 |15:03
8.
Suomen uutiset logo

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot

03.02.2026 |15:34

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää