Artikkeli kuva

LEHTIKUVA Heikki Saukkomaa

Rauman telakan sulkeminen STX:n asialistalla

12.09.2013 |21:52

Telakkayhtiö STX Finland pohtii Rauman telakan sulkemista. Kansanedustaja Jari Myllykosken (vas.) mukaan asia oli esillä tänään käydyssä STX:n hallituksen kokouksessa ja ennuste Rauman kaupungin ja telakan kannalta huono. Telakan pääluottamusmies Raimo Virtasen mukaan päätöksiä asiasta tehdään vasta ensi viikolla.

Tällä hetkellä telakka työllistää noin 700 ihmistä. Rauman kaupunginjohtaja Kari Koski ja Rauman kauppakamari ovat esittäneet, että telakan tulisi irtaantua emoyhtiöstään.

MIKA MÄNNISTÖ


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin

28.09.2026 |13:03
5.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta

29.09.2026 |17:20

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi