Rehn ei näe syytä troikan hajottamiseen

18.07.2013 |13:21

Aiemmin tällä viikolla EU:n oikeusasioista vastaava komissaari Viviane Reding ehdotti Kansainvälisen valuuttarahaston, EU-komission ja Euroopan keskuspankin edustajista koostuvan troikan lakkauttamista. Talouskomissaari Olli Rehn ei lämpene ajatukselle.

– Troikka perustettiin euromaiden aloitteesta vuonna 2010 yhdeksi keskeiseksi Kreikan kriisiin vastanneiksi elementeiksi, Rehn kommentoi uutistoimisto Reutersille.

Rehnin mukaan troikan tehtävä ei ole helppo. Troikka on seurannut talousvaikeuksiin joutuneiden Kreikan, Portugalin, Irlannin ja Kyproksen tilanteita. Asiasta kertoi Yle Uutiset.

 

 

Mika Männistö


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista

13.10.2026 |12:01
8.
Suomen uutiset logo

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin

14.10.2026 |16:50

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi