Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Riikka Slunga-Poutsalo Ylen Aamu-tv:ssä: Perussuomalaisissa ei ole sijaa minkäänlaiselle natsitoiminnalle

15.06.2017 |10:26

Se on vähän outoa keskustelua, että ihmisten ilontunteista vedetään jotain tulkintoja, että ne on natsitervehdyksiä, ihmetteli perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo Ylen aamu-tv:ssä
Uuden vaihtoehdon varapuheenjohtaja Tiina Elovaaran tyhjästä kehittämää kohua.

Elovaaralla oli mielestään todistusaineistoa siitä, että Jyväskylän puoluekokouksessa olisi esitetty natsitervehdyksiä, kun ääntenlaskenta osoitti Jussi Halla-ahon voittaneen puheenjohtajakisan lauantaina. Tosiasiassa Elovaaran video oli sunnuntailta, ja kädet olivat ylhäällä äänestyksen johdosta.

Puolue noudattaa tehtyjä ohjelmia

Slunga-Poutsalo pitää kovin vieraana ajatuksena, että puolue lähtisi nyt profiloitumaan johonkin ihan muualle, esimerkiksi laitaoikeistoon. Puolueella on voimassa olevat ohjelmat, jotka käsittelevät muitakin asioita kuin maahanmuuttoa. Ne ovat koko puolueen hyväksymiä, eikä kukaan ole niitä muuttamassa, jatkokauden saanut puoluesihteeri muistuttaa.

Slunga-Poutsalo sanoo, ettei aio alkaa selitellä jäsenistön puheita, mutta korostaa, että perussuomalaisissa edelleenkään ei ole sijaa minkäänlaiselle natsitoiminnalle.

Marko Hamilo


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta

23.01.2026 |11:09
3.
Suomen uutiset logo

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos

27.01.2026 |16:30
6.
Suomen uutiset logo

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin

24.01.2026 |12:00
7.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan 

22.01.2026 |18:07

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää