

Ronkainen laittaisi vakuutuslääkärijärjestelmän uusiksi: ”Hoitavien lääkärien lausunnot eivät vakuutusyhtiöiden vaakakupissa paina”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen on tehnyt toimenpidealoitteen, jossa hän kehottaa hallitusta ryhtymään työhön vakuutuslääkärijärjestelmän muuttamiseksi.
Ronkainen halusi puuttua ongelmaan luettuaan ratsastusyrittäjä Saara Auvisen taistelusta vakuutusyhtiötä vastaan. Auvinen vammautui ja menetti työkykynsä pudottuaan hevosen selästä. Tapaturma aiheutti Hyksin aivovammapoliklinikalla todetun vaikean aivo- ja niskavamman, mutta tästä huolimatta vakuutusyhtiö piti Auvista työkykyisenä.
Päätöksiä kumotaan oikeudessa
Erityisesti aloitteessa kiinnitetään huomiota siihen, että vakuutusyhtiöiden tulisi noudattaa korkeimman oikeuden linjauksia koskien syy-yhteyksiä.
– On todella paljon tapauksia, joissa vakuutuslääkärit kiistävät tapaturman ja vamman välisen yhteyden, vaikka oireet olisivat selvät ja työkyky mennyt. Hoitavien lääkärien lausunnot eivät vakuutusyhtiöiden vaakakupissa paina. Valitusprosessien ja oikeusasteiden myötä vakuutusyhtiöiden päätöksiä kumotaan lopulta korkeimmassa oikeudessa saakka, Ronkainen kertoo.
Korvauskiistat kestävät vuosia
Toinen epäkohta johon Ronkaisen toimenpidealoite puuttuu, on vakuutusyhtiöiden pitkät käsittelyajat korvausasioissa.
– On lukemattomia tapauksista, joissa vammautuneet ovat käyneet korvauskiistoja vakuutusyhtiöiden kanssa pitkään, jopa yli kymmenenkin vuoden ajan ilman lopullista päätöstä. Tämä on kohtuutonta! Ronkainen jyrähtää.
Ronkaisen otettua viime vuonna julkisesti kantaa vakuutuslääkäriasiassa, on palautetta tullut sadoilta kansalaisilta niin sähköpostilla, kirjepostilla kuin puhelimenkin välityksellä.
– Ihmiset kokevat asian epäoikeudenmukaiseksi ja aiheen tärkeäksi. Systeemiä ei olla saatu muutettua siitä huolimatta, että lukuisia valtiopäivätoimia on tehty koko puoluekentän laajuudelta useiden hallituksien aikana, Ronkainen toteaa.
Kulut yhteiskunnan maksettavaksi
Aloitetta perustellaan myös taloudellisilla seikoilla. Vakuutusyhtiöiden kiistäessä tapahtuneen vahingon, taloudellinen rasite siirtyy yhteiskunnan maksettavaksi. Aloitettaan Ronkainen pitääkin hyvänä alkuna koko vakuutuslääkärijärjestelmän muutokselle.
– Katsotaan, mihin toimenpiteisiin hallitus aloitteen pohjalta ryhtyy. Yksittäisillä lakialoitteilla en olisi pystynyt esittämään tässä vaiheessa tarpeeksi kattavia muutoksia. Työ on vasta alussa, Ronkainen summaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Työssä vammautunut Saara nukkuu yli puolet vuorokaudesta, muisti ja tuntoaisti ovat osittain mennyttä – ”Vakuutusyhtiön mukaan olen työkykyinen”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy
Presidentti Donald Trump on pysäyttänyt laittoman maahanmuuton Yhdysvaltoihin ja kiihdyttänyt karkotuksia. Seurauksena väkivaltarikokset, huumekuolemat ja työttömyys ovat kaikki lähteneet laskuun. Suomen Perustan julkaisema raportti kertoo ydinasiat maahanmuuttopoliittisesta täyskäännöksestä, dosentti Markku Ruotsilan laatima selvitys paljastaa.

Kokoomuksen leikkauslista julki – Mäkelä: Hyvä ettei veroja koroteta, mutta tulevaan yhteistyöhön vaaditaan joustoja
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä arvioi kokoomuksen juuri julkaistua Jarrua velalle -ohjelmakokonaisuutta, joka kuvaa ensi kauden sopeutuksia. Mäkelä pitää kokoomuksen esittämää sopeutuksen suuruusluokkaa sinänsä oikeana, mutta hän kyseenalaistaa erityisesti eläkkeistä haettavat 2 miljardin säästöt sekä indeksijarrujen pysyvyyden. Listan pohjalta hieman epäselväksi myös jää, onko kokoomus valmis riittävästi leikkaamaan kehitysavusta, Yleisradiosta tai ilmastotoimista.
Uusimmat

Punavihreätä pukkaa – Ruotsin haetaan taas hallitusratkaisua

Tulkkauksen kustannukset kasvavat – rahavirta jää hämäräksi

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää








