
PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.
Italian kaupungeissa käytiin sunnuntaina pormestarivaalien äänestyksen ensimmäinen kierros. Erityisestä huomiota ovat herättäneet Rooman pormestarin vaalit, joissa eurovastaisen Viiden tähden liikkeen ehdokas Virginia Raggi keräsi noin 36 prosentin äänisaaliin. Raggi saa toisella kierroksella vastaehdokkaan Roberto Giachettin päähallituspuolue PD:stä.
Giachetti joutui jännittämään pääsyä toiselle kierrokselle, sillä kolmanneksi kisannut laitaoikeistolainen Giorgia Meloni hengitti rajusti niskaan.
Raggista tulisi kaikkien aikojen ensimmäinen naispormestari, mikäli hän voittaa toisen kierroksen. Toinen kierros pidetään 19. kesäkuuta. Raggi on vakuuttanut, että hän on valmis hallinnoimaan ikuista kaupunkia.
Haaste on kuitenkin kova, sillä Rooman velkakello tikittää jo 13 miljardissa eurossa. Se on kaksinkertainen kaupungin vuosibudjettiin nähden, uutisoi Ison-Britannian yleisradioyhtiö BBC.
Sen lisäksi roomalaisia harmittavat lukuisat korruptioskandaalit. Asiatkaan eivät oikein suju. Kaupungin jätehuoltoakin on kritisoitu.
Italian pääministeri Matteo Renzi on vähätellyt Rooman vaalitulosta. Hän ei halunnut yhdistää vaaleja hänen hallituksen suosioon. Sen sijaan hän pettyi Napolin vaalien ensimmäisen kierroksen tulokseen, jossa PD:n ehdokas ei yltänyt toiselle kierrokselle.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Viikon suosituimmat

Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Pappisvallan vastaiset mielenosoitukset ovat Iranissa levinneet yli sataan kaupunkiin. Siitäkin huolimatta, että valtakoneisto on katkaissut internet- ja puhelinyhteydet. Kuvat rajuista väkivaltaisuuksista leviävät maailmalle satelliittiyhteyksien kautta ja ne ovat aivan muuta, kuin Iranin virallisten kanavien välittämä näkymä tapahtumista.


Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Tilastokeskuksen rekisteriaineisto kertoo vääjäämättömästä muutoksesta pääkaupunkiseudulla. Nuorista yhä suurempi osa on taustaltaan maahanmuuttajia ja vanhat kantasuomalaiset kuolevat pois. Jos segregaatio etenee nykyvauhtia ja kansalaisten yhteisyys katoaa, koko perinteistä yhteiskuntaamme uhkaa mureneminen ja sortuminen.

Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.

Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen arvostelee Facebook-kirjoituksessaan SDP:tä ja edellisiä hallituksia Suomen taloustilanteen heikentämisestä. Piisisen mukaan nykyinen hallitus joutuu korjaamaan vuosikymmenien aikana syntynyttä velkaantumista ja rakenteellisia ongelmia.

Iranin uusimman kansannousun symboliksi on noussut kuva, jossa nuori nainen sytyttää savukkeensa uskonnollista johtajaa esittävällä julisteella. Enää tupakan sytykkeeksi kelpaava, liekehtivä ajatolla Ali Khamenei on nyt ikoni, jota levitetään urakalla sosiaalisessa mediassa eri versioina.

Tilastotieteilijä Samuli Salmisen tutkimus "Maahanmuuton aluekohtaiset tilastotiedot pääkaupunkiseudulla" kertoo Tilastokeskuksen rekisteriaineistojen pohjalta maahanmuuton sosioekonomisista avainluvuista pääkaupunkiseudulla. Tutkimuksen ensimmäinen versio on julkaistu vuonna 2023.