

Ruoho: Ilmoittaudun perussuomalaisten puheenjohtajakisaan
Perussuomalaiset on aikansa suurimmassa murroksessa. Tarvitsemme johtajuutta, joka saa meidät toimimaan yhdessä rintamassa 100-vuotiaan Suomen hyväksi, kansan hyvinvoinnin ja turvallisuuden parhaaksi, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Veera Ruoho.
– Olen johtanut menestyksellisesti 17 eri kansalaisuudesta muodostuneita puolentoistasadan hengen YK:n kansainvälisiä poliisijoukkoja siviilikriisinhallinnan tehtävissä. Saavutin niin paikallisten kuin muiden kansainvälisten toimijoiden arvostuksen ja luottamuksen noissa äärimmäisissäkin olosuhteissa konfliktialueilla, Ruoho kertoo kansainvälisestä kokemuksestaan.
– Poliisityöni kautta (mm. ulkomaalaispoliisin turvapaikkatutkinta, maastakarkotusesitysten laadinta ja maasta poistamisen täytäntöönpanotehtävät) minulla on vankka kokemus ajankohtaisesta ja koko Eurooppaa koskettavasta turvapaikka- ja maahanmuuttoliikkeestä. Olen tutkinut myös ihmiskauppaa. Tunnen erinomaisesti koko muuttoliikkeeseen liittyvän ongelmavyyhdin.
Kermankuorintaa vastustettava
Ruoho sanoo, että ulko- ja turvallisuuspoliittiset kysymykset ovat hänellä eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan jäsenenä hallinnassa.
– Siinä työssä tuen Suomen pitkää ulkopoliittista linjaa, jossa Suomen asiaa ajetaan Paasikiven linjalla: hyvät suhteet kaikkiin naapureihin ja Suomen pitäminen kansainvälisten konfliktien ulkopuolella. Toimin lisäksi Itämeren parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunnan puheenjohtajana. Sisäisen ja ulkoisen turvallisuuden limittyminen toisiinsa on tunnustettu.
– Ajankohtainen terveydenhuollon uudistus on minulle tuttu aihe Suomen toiseksi suurimman kaupungin, Espoon, valtuutettuna ja sosiaali-ja terveyslautakunnan jäsenenä. Sosiaali- ja terveydenhuollon uudistus on tarpeen, jotta raja-aita perusterveydenhuollon ja erikoissairaanhoidon välillä kaatuu. Perussuomalaisena vastustan yritysten kermankuorintaa ja sitä, etteivät yritykset maksaisi veroja Suomeen.
Vennamon linjalla
Ruoho painottaa, että kotimaan politiikassa perussuomalaisten on jatkettava pienen ihmisen puolustajana Vennamon linjalla.
– Puheenjohtajana korostaisin myös pienyrittäjyyden merkitystä. Naisyrittäjät ovat jääneet valitettavan vähälle huomiolle.
Olen politiikassa muita varten. Kuuntelen kirjaten muistiin kansan kokemuksia, mielipiteitä ja ideoita. Perusuomalaiset puolue ei ole yhden miehen bändi, vaan vastuuta ja valtaa jaetaan. Osaamista meiltä löytyy eri sektoreilta.
– Meillä on monenlaisia ajatuksia joskus toisistaan täysin poikkeaviakin, mutta meitä kaikkia yhdistää perusuomalaisuus.
Suosiomme perustuu kenttäväkemme kovaan työhön säässä kuin säässä. Jos saan arvostamani kenttäväkemme luottamuksen puheenjohtajaksi, otan myös ministerin salkun vastaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.















