
Ruotsalaisia on helppo jymäyttää – tai niin ainakin ruotsalaisviranomaiset uskovat
Ruotsi ei ole riittävästi suojautunut ulkomaisia vaikuttamisyrityksiä vastaan. Näin vaalien alla siviiliviranomaiset haluaisivat ottaa käyttöön järeimmät mahdolliset keinot valeuutisia, suoranaisia vaikuttamisyrityksiä sekä huijausmielessä tehtyjä verkkohyökkäyksiä vastaan. Puolustusvoimain signaalitiedustelun (FRA) tehtävänä voisi olla varmistaa demokratian toteutuminen valtiopäivävaaleissa.
Ruotsin varautumisesta ja laajemminkin yhteiskunnan suojelusta vastaava viranomainen (MSB) on huhkinut otsansa hiessä jo vuodesta 2016 tunnistaakseen kansankotia uhkaavat valeuutiset ja vaikuttamisyritykset. Mutta kuinka ollakaan, rahaa ja keinoja tarvitaan Aftonbladet-lehden mukaan lisää. Siksi MSB haluaa pääsyn signaalitiedustelun kaappaamiin tietoihin.
– Ulkomaisilla tiedustelupalveluilla on kehittyneitä keinoja ja välineitä, joiden avulla ne voivat halutessaan sotkea muiden valtioiden asioita. Me haluamme etsiä, löytää ja estää nämä hankkeet, sanoo MSB:n yksikönpäällikkö Mikael Tofvesson. MSB on kartoittaa jatkuvasti keinoja, joilla vaaleihin on pyritty vaikuttamaan muualla maailmassa. Vielä on ratkaisematta vaikkapa se, manipuloitiinko Yhdysvaltain presidentinvaalin tulos maan ulkopuolelta.
MSB haluaisi laadukkaampien ja kattavampien tietojen avulla tukea nykyistä paremmin myös muita siviiliviranomaisia tietoturva-asioissa. Hakkerit ovat yhä edelleenkin varteenotettava uhka vaaleja ajatellen.
Siviiliviranomaisten toive pääsystä hevosen suuhun ei kuitenkaan ehdi toteutua ennen syksyä, sillä siihen vaaditaan lainmuutos. Korvat höröllä vaaleja odotellessa ovat siten vain FRA itse, turvallisuuspoliisi Säpo sekä poliisin valtakunnallinen erikoisyksikkö.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












