Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ruotsalaisprofessori: Kotouttaminen on epäonnistunut

22.05.2013 |15:24

Ruotsi on epäonnistunut maahanmuuttajien integroimisessa osaksi yhteiskuntaa. Näin sanoo professori Per Adman Uppsalan yliopistosta Financial Timesin haastattelussa. Hän viittasi Tukholman Husbyn kaupunginosassa viimepäivinä riehuneisiin levottomuuksiin.

– Ne ovat samankaltaisia kuin mitä olemme nähneet aiemmin Lontoossa ja Pariisissa, vaikkakaan eivät yhtä suuria. Ne kertovat kuitenkin samasta ongelmasta: ne ovat merkki maahanmuuttajien kotoutumisen epäonnistumisesta, Adman toteaa.

Lehti kertoo, että Ruotsi ottaa vastaan suurimpia pakolaisjoukkoja asukaslukuunsa nähden. Se versoo jatkuvaa keskustelua maahanmuuttajien kotoutumisesta varsinkin, kun etenkin nuorisotyöttömyys on heidän keskuudessaan suurta.

Pääministeri Patrik Reinfeldt sanoi, että mellakoita lietsovat vihaiset miehet, jotka arvelevat muuttavansa yhteiskuntaa voiman käytöllä.

– Sanotaan tämä selvästi: se ei ole oikein, maltillista kokoomusta edustava ministeri totesi.

Mellakat ovat osaltaan nostaneet maahanmuuttokriittisten Ruotsi-demokraattien kannatusta, joka on FT:n mukaan mitattu jo kolmanneksi suurimmaksi.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
4.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13
8.
Suomen uutiset logo

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos

23.04.2025 |11:25

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää