Ruotsi lähentymässä Natoa?

10.06.2013 |15:22

Ruotsin hallitus näyttää lähentyvän entisestään Natoa. Kristillisdemokraattien puoluehallitus ehdotti lauantaina parlamentaarista selvitystä Ruotsin Nato-jäsenyydestä. Aiemmin puolue on vastustanut jäsenyyttä yksiselitteisesti.

Hallituksessa kokoomus ja kansanpuolue ovat kannattaneet jäsenyyttä jo ennestään, keskusta on vaatinut asian selvittämistä.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”

25.03.2026 |18:09
8.
Suomen uutiset logo

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”

24.03.2026 |13:32
10.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu: Suomi tarvitsee vahvan herätyksen – ”On aika lopettaa suomalaisuuden ja arvojemme häpeäminen ja vähättely”

28.03.2026 |13:07

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää