Ruotsidemokraattien apu kelpaa jo Ruotsin demareille

17.09.2013 |14:50

Ruotsin demarit ylittävät historiallista rajalinjaa. Tähän saakka puolue on suhtautunut muukalaiskriittisiin ruotsidemokraatteihin kuin Paratiisiin luikertaneeseen käärmeeseen, hallitsihan Ruotsin SDP maata vuosikymmeniä yksin.

Nyt puolue kaipaa apua päästäkseen vaikuttamaan mieliasiaansa: estämään porvarihallituksen kaavailemat veronalennukset. SDP:n puheenjohtaja Stefan Löfven vahvistaa DN:lle jättävänsä valiokunta-aloitteen kahden puolueen kanssa. Toinen olisi ruotsidemokraatit. Aiemmin ei yksikään puolue ole tehnyt yhteistyötä ruotsidemokraattien kanssa.

Ruotsidemokraatit
jo kolmansia

Ruotsin SDP:n kannatus on noussut vuoden aikana kakkosella alkavista luvuista perinteisempiin kolmoslukuihin. Maanantaina julkaistussa Aftonbladetin ja United Mindsin mittauksessa Ruotsin SDP sai 32,6 prosenttia kannatuksesta, maltillinen kokoomus 25,3 prosenttia ja ruotsidemokraatit peräti 12,1 prosenttia. Kasvua oli 0,8 prosenttiyksikköä samoin kuin moderaateilla. Demareiden kannatus pieneni 0,6 prosenttiyksiköllä. Ympäristöpuolue sai 9,4 prosenttia ja vasemmistopuolue 6,2 prosenttia kannatuksesta.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
3.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
5.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
8.
Suomen uutiset logo

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”

23.10.2026 |17:29
9.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi