
Ruotsissa paineita lainsäädännön kiristämiseen – ISIS-terroristit halutaan kansainvälisen oikeuden eteen, kansalaisuus otettava pois
Keskustelu kansankotiin palaavien ISIS-taistelijoiden ja heidän perheidensä ympärillä kiehuu kiivaana Ruotsissa. Kaikki haluavat taistelijat tavalla tai toisella vastuuseen, mutta mitä sitten tehdä heidän lapsilleen? Oikeus- ja maahanmuuttoministeri Morgan Johansson haluaisi aloittaa sillä, että ISIS-taistelijoiden mahdolliset rikokset selvitettäisiin kansainvälisessä tuomioistuimessa.
Ruotsidemokraattien valtiopäiväedustaja Adam Marttinen sanoo SVT:n haastattelussa, että ISIS-taistelijoilta pitää ottaa pois Ruotsin kansalaisuus, eikä kansalaisuus kuulu heidän lapsilleenkaan. Lapsista huomattava osa on syntynyt sinä aikana, kun vanhemmat ovat olleet poissa Ruotsista.
Vanhemmat ovat vastuussa lapsistaan
-Käsityksemme mukaan heillä ei ole oikeutta kansalaisuuteen, koska ensi kädessä vanhemmat ovat vastuussa lapsistaan, eikä Ruotsin valtio, Marttinen linjaa.
Marttinen haluaisi estää kokonaan ISIS-taistelijoiden palaamisen kotimaahansa. Mutta koska osa on jo palannut ja monet vielä palaavat, heidät pitäisi viedä oikeuteen, tuomita ja ottaa kansalaisuus pois.
Kokoomuksen mielestä ISIS-lapset tarvitsevat tukea ja turvaa, mutta heitä ei ole syytä auttaa aktiivisesti.
-On erittäin valitettavaa, että täysin vastuuttomat vanhemmat raahaavat lapsensa mukaan terroristiseen toimintaan. Toivoa sopii, että lapset eivät ole saaneet vaikutteita vanhempiensa kelvottomista päätöksistä, mutta vastuu on yksiselitteisesti vanhempien, sanoo maltillisen kokoomuksen oikeuspoliittinen asiantuntija Johan Forssel. Hänen mukaansa lasten noutaminen kriisialueelta on käytännössä mahdotonta ja toisaalta ei ole oikein erottaa lapsia vanhemmistaan.
Ruotsi kiristää terrorismilakeja
Sosiaalidemokraattien oikeus- ja maahanmuuttoministeri Morgan Johansson ratkaisisi ISIS-taistelijoiden aiheuttaman ongelman kansainvälisen tuomioistuimen avulla. Esimerkit löytyvät Ruandan kansanmurhan ja Jugoslavian sodan jälkeen pidetyistä oikeudenkäynneistä.
Johanssonin mukaan Ruotsi on parastaikaa myös kiristämässä terrorismilainsäädäntöään:
-Nyt torstaina tarkoitus on kriminalisoida sekä terroristiseen organisaatioon kuuluminen että kaiken tyyppinen avunanto terroristiseen toimintaan. Kyseessä on suurin muutos kyseiseen lainsäädäntöön 20 vuoteen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.