SAK ja STTK: Fifty-sixty-mahdollisuudet

13.03.2013 |12:57

Työmarkkinajärjestöt hahmottelivat tupo-neuvotteluille tiistaina runkoa. STTK:n Mikko Mäenpään mukaan edistystä tapahtui hiukan.

– Erimielisyyksiä on paljon, mutta nyt meillä on kuitenkin yhteinen kartta siitä, miten edetään ja mitä asioita siinä on, Mäenpää sanoi tapaamisen jälkeen Etelärannassa Demarin mukaan.
Neuvottelut jatkuvat tänään keskiviikkona. Viimeistään perjantaina päätetään, ryhdytäänkö varsinaisiin tupo-neuvotteluihin. Kiire on, sillä hallitus odottaa esitystä palkkaratkaisusta 19.3. mennessä.

SAK:n Lauri Lylyn mukaan nyt pöydällä olevat asiat pystytään sopimaan nopeasti, jos vain tahtoa löytyy. Elinkeinoelämän toimitusjohtaja Jyri Häkämies pitää edelleen kiinni nollaratkaisusta, jota tuettaisiin muilla keinoilla. Se ei palkansaajille käy.
Lyly ja Mäenpää arvioivat neuvottelujen alkamiselle olevan ”fifty-sixty-mahdollisuudet”.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
3.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
4.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää