

Syyrialaisia matkalla kohti Kreikan rajaa. 18.9.2015. / Bulent_Kilic
Saksa valmistautuu eväämään kaiken sosiaaliturvan Dublin-pakolaisilta
Saksalainen Pro Asyl -järjestö on julkaissut kopion maan sisäministeriön laatimasta lakiluonnoksesta, joka leikkaisi turvapaikanhakijoiden saamia tukia rajusti.
150-sivuisen luonnoksen mukaan Dublin-pakolaisille myönnettäisiin vain junalippu siihen EU-maahan, johon he ensimmäiseksi ovat saapuneet. He saisivat pienen taskurahan, mutta majoitusta, ruokaa, käyttörahaa ja terveydenhoitoa ei enää tarjottaisi. Verkkolehti Politico kertoo saaneensa vahvistuksen Saksan sisäministeriöstä, että Pro Asyl -järjestön julkaisema luonnos on aito.
Dublin-sääntöjen mukaan turvapaikanhakijan pitää rekisteröityä ensimmäisessä maassa, johon he ovat EU:ssa saapuneet. Ensimmäisen saapumismaan vastuulla on myös turvapaikkahakemuksen käsittely. Mikäli turvapaikanhakija siirtyy johonkin toiseen EU-maahan jättämään hakemusta, tämä toinen maa voi palauttaa kyseisen henkilön takaisin ensimmäiseen EU-maahan.
Lähes kaikki turvapaikanhakijat tulevat joko Etelä-Euroopan kautta meritse tai Itä-Euroopan kautta. Mikäli laki toteutuu, suurin osa Saksaan saapuvista turvapaikanhakijoista jäisi siis ilman minkäänlaista tukea.
Luonnostekstissä sisäministeriö kertoo luonnoksen olevan ”reaktio turvapaikkahakemusten historiallisesti vertaansa vailla olevalle kasvulle”. Süddeutsche Zeitung-sanomalehti kommentoi, että turvapaikkahakijoiden sosiaalietuuksien leikkaus on Saksan historian rajuin.
Toimittajan kommentti: Sipilän hallitukselle tuli kiire
Saksa haluaa suunnitellulla lailla säästää turvapaikanhakijoista syntyviä suoria menoja sekä vähentää maan vetovoimaa hakemuksen jättöpaikkana. On vaikea kuvitella, että turvapaikanhakijat pystyisivät tai suostuisivat pitkään kestävän prosessin ajan maksamaan elinkustannuksensa itse. Siksi onkin todennäköistä, että suurin osa Saksassa jo olevista ja sinne matkustamista suunnittelevista turvapaikanhakijoista jatkaakin matkaansa muualle. Kohteeksi nousevat sellaiset korkean sosiaaliturvatason EU-maat, joissa turvapaikkahakemusten hyväksymisprosentti on korkea ja Dublin-sopimusta ei oteta vakavasti – kuten esimerkiksi Ruotsi ja Suomi.
Vain muutama viikko sitten Saksa ilmoitti myöntävänsä turvapaikan kaikille Syyrian kansalaisille. Ääni kellossa muuttui hyvin nopeasti, vain muutamissa päivissä. Ilmeisesti tiedot tulijamääristä ja ennakkotiedot arvioiduista kustannuksista sekä poliittisen kannatuksen laskusta säikäyttivät kristillisdemokraattisen puolueen. Vasta torstaina Saksan sosiaalidemokraattisen puolueen puheenjohtaja Sigmar Gabriel uhosi, että muiden EU-maiden on Saksan tavoin kannettava vastuunsa turvapaikanhakijoista, uhaten mahdollisuudella leikata EU:n rakennerahastojen kautta tapahtuvia tulonsiirtoja.
Suomen hallituksen on reagoitava Saksan linjamuutokseen nopeasti, sillä tulijavirrat tulevat kasvamaan rajusti. Todennäköisesti Suomi aloittaa tiukan kontrollin Ruotsin ja Suomen välisellä rajalla ja käännyttää turvapaikanhakijat välittömästi Dublin-sopimuksen mukaisesti. Vaihtoehtoisesti Suomi voi toteuttaa Saksan tapaiset sosiaaliturvauudistukset.
JUHANI HUOPAINEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen uhkailee X:ssä räjähdyksillä ja tappamisella
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Mika Tammi julkaisi X-viestipalvelussa räjähdys- ja tappouhkauksia eduskuntataloa, perussuomalaisten puoluetoimistoa, ministereitä ja poliisia kohtaan. Piirihallituksen luottamushenkilön julkaisemat uhkaukset herättävät kysymyksen siitä, miten vasemmistoliitto suhtautuu omien edustajiensa vihapuheeseen.

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsenen Mika Tammen räjähdys- ja tappouhkaukset eivät ole irrallinen tapaus. Puolueen historiasta löytyy useita samankaltaisia esimerkkejä luottamushenkilöiden julkaisemista väkivaltaviesteistä. Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja, Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Sami Kymäläinen vaatii vasemmistoliittoa siivoamaan oman pesänsä.

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia
Suomen Uutiset selvitti julkisuudessa olleita usean tekijän raiskauksia vuodesta 2015 lähtien. Kaikissa selvityksessä löytyneissä naisiin kohdistuneissa tapauksissa tekijöiden nimet viittasivat ulkomaalaistaustaan. Yhdessä mieheen kohdistuneessa törkeässä raiskauksessa toinen kahdesta tekijästä oli suomalaistaustainen. Ulkomaalaistaustaiset muodostavat selvän yliedustuksen myös raiskausrikoksissa yleisesti: vuonna 2025 raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä henkilöistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia, vaikka heidän osuutensa Suomen väestöstä oli 11,7 prosenttia.

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Antikainen vastaa Amnestyn toiminnanjohtajalle: ”Suomen sotilasjohdon natsittelu tekee Suomesta kohteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

Laittomat maahanpyrkijät ajoivat Italiassa uimarin päälle – jatkoivat pysähtymättä rannalle ja juoksivat pakoon
17-vuotias tyttö oli Sardinian Chia Beachilla uimassa, kun hänen päälleen ajoi algerialaisten laittomien maahantulijoiden vene. Veneessä olleet 14 nuorta miestä eivät pysähtyneet katsomaan tytön saamia vammoja, vaan karauttivat rannalle muutaman kilometrin päähän ja juoksivat pakoon sisämaahan.

Pride-aktivistit maalittavat tieteentekijöitä – toiminta on kansainvälisesti verkostoitunutta ja systemaattista
Aktivistien maalituksen kohteeksi joutunut lääkäri Riittakerttu Kaltiala sanoo, ettei maalittaminen Pridessa voinut tulla järjestäjille yllätyksenä. Suomessa on niin pienet piirit, että on selvää, että henkilöt ovat keskenään verkostoituneita.

Harva päättäjä asuu siellä, missä vieraskielisiä on paljon
Iltalehden selvitys paljasti, että valtaosa Helsingin valtuutetuista asuu alueilla, joissa vieraskielisiä on selvästi keskimääräistä vähemmän. Ilmiö osuu erityisesti niihin vihreiden ja vasemmistoliiton poliitikkoihin, jotka ovat itse ajaneet kaupungin koulupiirien tasapainotusta ja segregaation purkua.

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”
Opetus- ja kulttuuriministeriö käynnisti yhdessä Seta ry:n kanssa sateenkaarinuorille suunnatun kampanjan. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii kovin sanoin opetus- ja kulttuuriministeri Anders Adlercreutzia (r.) tempauksesta ja painottaa, että julkisen vallan tulee pysytellä erossa Setan ja Helsinki Priden kaltaisten kansaa jakavien poliittisten äärijärjestöjen kanssa veljeilystä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














