
Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.
Espanjalaisen vapaaehtoisjärjestö Open Armsin Sea-Watch 3 -aluksen kapteeni Carola Rackete aikoo nostaa kunnianloukkaussyytteen Italian sisäministeri Matteo Salvinia vastaan, uutistoimisto Reuters kertoo. Salvini vastasi uhmakkaasti tietoon.
Rackete rantautui Lampedusan saarelle kielloista huolimatta kolhien satamassa ollutta poliisialusta. Hänen aluksessaan oli Libyan rannikon tuntumasta noukittuja laittomia siirtolaisia.
Poliisiveneen kolhiminen johti tutkintaan. Italialaistuomari vapautti Racketen viranomaisaluksen päälleajosyytteestä, josta Rackete olisi voinut saada jopa 10 vuoden tuomion. Salvini kertoi Racketen saavan viiden vuoden maahantulokiellon siinä tapauksessa, ettei häntä tuomita.
Rackete kertoi, ettei hänen tarkoituksensa ollut törmätä poliisialukseen ja myönsi tehneensä virhearvion alusten etäisyyksistä ja nopeuksista. Hän pahoitteli tapahtunutta.
Racketea epäillään yhä laittoman maahanmuuton avustamisesta. Hän on kuultavana epäilyn vuoksi ensi viikolla.
Racketen kanne nousee puolestaan Salvinin julkisista kommenteista, joissa Salvini on nimittänyt Racketea merirosvoksi ja lainsuojattomaksi.
Racketen asianajaja Alessandro Gamberini kertoi, että kunnianloukkaussyytteessä on kyse signaalin lähettämisestä.
– Lompakon rokottaminen auttaa ihmisiä ymmärtämään, etteivät he voi loukata muita seuraamuksitta, Gamberini sanoi.
Salvini ei häkeltynyt saatuaan tiedon kanteesta.
– Hän rikkoo lakeja ja hyökkää Italian sotilasaluksia vastaan ja sitten haastaa minut oikeuteen. Gangsterit eivät minua peloittele, eikä varsinkaan rikkaat ja hemmotellut saksalaiset kommunistit! Salvini kirjoitti Twitteriin.
Racketen kiinniottoviikonloppuna Saksan ja Italian johtajat osallistuivat G20-maiden kokoukseen Japanissa. Tätä seurasi Eurooppa-neuvoston kokous.
Saksan ulkoministeri Heiko Maas vaati Racketen vapauttamista heti kiinnioton jälkeen. Racketen isä oli vedonnut Saksan hallitukseen tyttärensä vapauttamisen puolesta.
Myös Saksan liittokansleri Angela Merkel tiedusteli Italian pääministeri Giuseppe Contelta Racketen kohtalosta.
Conte vastasi, että Italiassa hallinto ja oikeusjärjestelmä toimivat erikseen, eikä hallitus puutu tuomarien toimintaan.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Viikon suosituimmat

Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää