Saksassa hallituksen suosio uuteen pohjanoteeraukseen

20.10.2018 |09:00

Saksalaisten luottamus maan hallituspuolueihin vajoaa entistä alemmas. Maan yleisradioyhtiö ARD:n kannatuskyselyssä hallituspuolueiden yhteenlaskettu kannatus valahti jo alle 40 prosentin. Saksalaiset olivat kahden vaiheilla uusista kannatustrendeistä. 51 prosenttia saksalaisista piti kehitystä huolestuttavana, mutta 47 prosenttia vastaajista piti uusia tuulia demokratialle hyvänä asiana.

Suurimpana puolueena jatkaa edelleen hallituspuolue CDU/CSU. Puoluetta äänestäisi nyt 25 prosenttia saksalaisista. Edelliseen kyselyyn laskua on tullut prosenttiyksikön verran. Tulos on kuitenkin puolueen kannalta hälyyttävä, sillä kristillisdemokraativat saalistivat viime vuoden syksyn liittopäivävaaleissa 32,9 prosenttia äänistä.

Toiseksi suurimmaksi puolueeksi pinnisti vihreät, joita äänestäisi nyt 19 prosenttia saksalaisista. Puolueen kannatus on noussut kahdella prosenttiyksiköllä edellisestä mittauksesta. Kannatus on nyt kuitenkin huimasti parempi kuin viime vaaleissa. Niissä puolue jäi viidenneksi 8,9 prosentin äänipotillaan.

Pronssisijan pokkaa vaihtoehtopuolue AfD. 16 prosenttia saksalaisista antaisi äänensä puolueen ehdokkaalle. Kannatuksessa ei ole muutosta viime mittauksesta.

Toinen hallituspuolue sosiaaldemokraattien SPD yltää kannatuskisassa vasta neljänneksi 14 prosentin kannatussiivullaan. Kannatus on laskenut edellisestä mittauksesta prosenttiyksikön.

Nelikon takana tulevat liberaalidemokraattien FDP ja vasemmistopuolue Linke.

ARD:n tilaamasta kannatusmittauksen tuloksista uutisoi saksalainen Deutsche Welle.

Reilun viikon päästä Saksan Hessenin osavaltiossa käydään vaalit. Hallituspuolueiden suosion vähyydestä johtuva ahdinko ei ainakaan helpota uusimpien kannatustulosten vuoksi.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Pekka Aittakumpu: Yhdysvaltain varapresidentti Vance osui herkkään paikkaan, koska hän oli oikeassa

17.02.2025 |18:33
6.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää