

LEHTIKUVA
Saksassa kiehuu: Baijerin osavaltio uhkaa oikeustoimilla
Saksan avointa maahanmuuttopolitiikkaa ankarasti suominut maan eteläisen Baijerin osavaltion johtaja Horst Seehofer uhkaa pyytää maan perustuslakituomioistuinta hätiin. Saksan hallituksen arvellaan olevan kriisissä. Seehofer on CSU:n puheenjohtaja. CSU on puolestaan liittokansleri Angela Merkelin (kuvassa) johtaman CDU:n sisarpuolue.
Seehoferin mukaan Saksan hallitus on laiminlyönyt velvollisuuksiaan Baijeria kohtaan, koska maahanmuutto ei ole kontrolloitua. Niin sanotun ”Balkanin reitin” kautta kulkevat ihmiset tulevat pääosin Itävallasta Saksaan juuri Baijerin osavaltioon.
– Saksa ja Baijeri ovat kantokykynsä rajoilla. Baijeri ja paikalliset yhteisöt ovat työskennelleet äärirajoilla jo viikkojen ajan. Sen vuoksi tarvitsemme toimivia keinoja maahanmuuton rajoittamiseen, Seehofer totesi Baijerin paikallisparlamentin kriisikokouksen jälkeen.
Kapinahenkinen Baijeri
Seehofer jyrähti, että mikäli Saksa ei ala noudattamaan Dublinin sopimusta, Baijerissa otetaan omat keinot käyttöön. Seehofer ei täsmentänyt sitä, mitä nämä toimet olisivat. Dublin-sopimuksessa turvapaikkahakemus tulee jättää ensimmäiseen Schengen-maahan, johon hakija saapuu.
Merkel on puolestaan todennut, että asian kanssa on vain pärjättävä. Merkel ei usko rajojen sulkemisen olevan mikään ratkaisu. Myös maan sisäministeri Thomas de Maiziére totesi, ettei ongelma ole Saksan ja Itävallan rajalla, vaan Euroopan ulkorajoilla.
Saksaan jopa
1,5 miljoonaa maahanmuuttajaa?
Saksan virallisen arvion mukaan maahan tulee 800 000 turvapaikanhakijaa tänä vuonna. Epävirallisten arvioiden mukaan määrä voi lähes kaksinkertaistua 1,5 miljoonaan.
Saksaan virtaa päivittäin 10 000 uutta turvapaikanhakijaa. Vuoden alusta Saksaan on saapunut jo 600 000 ihmistä.
Mielipidemittaukset osoittavat, että Seehoferin suosio on noussut, kun taas Merkelin suosio on pudonnut. Muutokset ovat merkittäviä.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää