Saksassa merkittäviä vaaleja ensi sunnuntaina

13.03.2021 |03:15

Saksassa järjestetään tulevana sunnuntaina kahdet merkittävät osavaltion parlamenttivaalit.

Landtags-vaalit eli maapäivävaalit pidetään osavaltioissa Rheinland-Pfalz, jossa asuu noin neljä miljoonaa asukasta ja Baden-Württenberg, jossa asukkaita noin 11 miljoonaa.

Vaalitaistelua on käyty paljon netin kautta. Yleisölle on järjestetty rajoitetusti tilaisuuksia. Kristillisdemokraattien CDU:n kannatus on gallupeissa laskenut. Koronan hoitoa kritisoidaan kovasti Saksan mediassa. Terveysministeri Jens Spahnin eroa on vaadittu äänekkäästi. Hänestä kaavailtiin aikaisemmin jopa CDU:n liittokansleriehdokasta.

Syyskuussa ovat liittopäivävaalit (Spiegel). Vaalitaisteluiden ilmapiiri on olut varsin kireä, koska gallupit ovat vaihdelleet korona-aikana huomattavasti.

Sveitsissä oli viime sunnuntaina 7.3 kansanäänestys burkan käyttämisen kiellosta. Burkakielto sai enemmistön kannatuksen. Kielto koskee julkisia tiloja kuten katuja, kauppoja ja julkista liikennettä. Sveitsin hallitus vastusti kieltoa, mutta kansasta enemmistö kannatti sitä (Iltalehti).

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää