

Sampo Terhon puhe: ”Haluan johtaa tätä puoluetta”
Perussuomalaisten puheenjohtajuutta tavoitteleva kansanedustaja Sampo Terho ilmoitti ehdokkuudestaan maanantaina 6.3.2017 puoluetoimistolla järjestetyn Tuumaustunnin aikana. Suomen Uutiset julkaisee Terhon puheen kokonaisuudessaan.
”Arvoisat median edustajat ja lähetystä seuraavat suomalaiset,
Timo Soini on johtanut tätä puoluettamme, tätä kansanliikettämme kaksikymmentä vuotta. Hänen saavutuksensa suomalaisessa politiikassa ovat vertaansa vailla. Eilen hän on ilmoittanut, ettei kesän puoluekokouksessa enää hae uudelle kaksivuotiskaudelle eli hän luopuu kesäkuussa Perussuomalaisten puheenjohtajuudesta. Kenet Perussuomalaisten kenttä sitten valitseekin Soinin seuraajaksi, tämä henkilö tulee saamaan valtavan luottamuksenosoituksen mutta myös vastuun. Samalla hän saa ainutlaatuisen kunnian jatkaa elämäntyötä, joka tulee jäämään Suomen poliittiseen historiaan. Minä olen päättänyt pyytää Perussuomalaisten kentältä sitä luottamusta, Perussuomalaisten äänestäjiltä ja Perussuomalaisten jäseniltä ennen kaikkea, sitä luottamusta, jota puheenjohtajan tehtävän hoitaminen vaatii. Olen päättänyt asettua ehdolle Perussuomalaisten puheenjohtajaksi. Minä haluan johtaa tätä puoluetta kohti tulevaa, jos kenttämme, jäsenemme, kannattajamme sitä tukevat ja antavat minulle luottamuksensa.
Tuumaustunnin tallenne. 26 min 53 sek.
Hyvät kuulijat. Timo Soinin vaikutus puolueessamme on ollut niin merkittävä, että Soinin jälkeisellä aikakaudella puolueemme siirtyy kokonaan uuteen vaiheeseen, jossa puolue täytyy osin keksiä uudelleen. Tulen pian kuntavaalien jälkeen esittämään yksityiskohtaisemman suunnitelman siitä, miten tuo ideologinen uudistustyö minun puheenjohtajakaudellani tehtäisiin. Samoin tulen kevään aikana kiertämään kenttäämme, jotta saan jäsentemme kanssa vaihtaa ajatuksia puolueemme tulevaisuudesta. Uudistumisen ohella haluan korostaa, että Perussuomalaisten arvot tulevat pysymään samana. Kohti tulevaisuutta on kuljettava jalat tukevasti maassa. Arvomme ovat se peruskallio, jonka päälle uudet ohjelmat rakennetaan. Perussuomalaiset rakastavat isänmaataan, kunnioittavat työtä ja ahkeruutta, haluavat kuulla suoraa ja rehellistä puhetta sekä arvostavat maansa vapautta ja turvallisuutta. Siksi tulevani ohjelmani painopisteitä ovat työllisyys- ja talouspolitiikka, EU-politiikka ja maahanmuuttopolitiikka. Maahanmuuttopolitiikassa pidän keskeisenä, että Suomi poistaa EU-normien sallimissa puitteissa kaikki sellaiset vetotekijät, jotka houkuttelevat maahamme perusteettomia turvapaikkahakemuksia. Käytännössä tämä tarkoittaa esimerkiksi perheenyhdistämissäännösten toteuttamista hallituksen turvapaikkapoliittiseen ohjelmaan kirjatulla tavalla. Samoin tulen kiinnittämään huomiota turvapaikanhakijoiden EU:n sisäisten siirtojen epäreiluun toteutumiseen.
Työllisyys- ja talouspolitiikassa tulen voimakkaasti tukemaan hallituksemme vastuullista politiikkaa, joka on jo kääntänyt Suomen talouden ja työllisyyden suunnan. Hallituksemme tekemien raskaiden mutta oikeiden päätösten myönteiset tulokset tulevat vaalikauden loppua kohti näkymään yhä voimakkaammin. EU-politiikassa haluan järkiperäistä keskustelua siitä, mitkä todella ovat jäsenyyden toteennäytetyt hyödyt ja haitat. Olen avoin sille vaihtoehdolle, että Perussuomalaiset seuraavissa eduskuntavaaleissa tulevat vaatimaan Iso-Britannian tyylistä kansanäänestystä Suomen EU-jäsenyydestä. Kuitenkin tämä päätös on niin keskeinen sekä puolueellemme että maallemme, että haluan tehdä tämän linjanvedon puolueemme kenttää kuullen demokraattisella tavalla.
Hyvät kuulijat, seuraavaksi edessämme on kuntavaalit. Ne käydään vielä kerran istuvan puheenjohtajan Timo Soinin johdolla, ja hänen oikeana kätenään on mainio puoluesihteerimme Riikka Slunga-Poutsalo. Kuntavaalit ovat kaikkein lähimmin ihmisen arkeen koskettavat vaalit. Ne ovat juuri sitä lähidemokratiaa, päätöksenteon tuomista lähelle kansalaisia, jota Perussuomalaiset vaalivat. Nyt on aika keskittyä kuntavaaleihin. Niissä me aiomme jälleen kerran kumota gallupit. Kuntavaalien jälkeen on aika keskittyä kysymykseen seuraavasta puheenjohtajasta ja käydä rakentava puheenjohtajakilpa kaikkien ehdokkaiden välillä. Kaikissa koitoksissa kaikkein tärkeintä on puolueen yhtenäisyys ja kenttämme yksituumaisuus viedä aatettamme ja toteuttaa aatettamme. Perussuomalaiset, edessämme on uusi alku. Nyt eteenpäin. Kiitos. ”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sampo Terho asettuu PJ-kisaan ehdolle, tukea Jussi Niinistöltä ja Maria Lohelalta
Viikon suosituimmat

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Antikainen: SDP kutsuu maailman jälleen kylään – maahanmuuton rajoittaminen ei demareille käy
SDP on valmis täyttämään Suomen massamaahanmuutolla. - Demareiden arvopohja on selvä. Suomalaiset se laittaa maksamaan ja ulkopuolelta se kutsuu lisää väkeä tänne loikoilemaan ja äänestämään demarit itsensä valtaan, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?
Helsingin uimahalleissa on viime aikoina havaittu tapauksia, joissa sinivalkoista, niin sanottua käyttöoikeusranneketta on käytetty uima-asun pitämiseen pesutiloissa ja saunassa uskonnollisin perustein – vaikka Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ohjeistus rajaa rannekkeen myöntämisen niille henkilöille, joilla on terveydellisistä syistä tarve peittää kehoa uimahallissa.

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.

Kolumni: Hyvinvointi lähti lapasesta eikä palaa entiselleen
Hyvinvointivaltiollamme ei ole edellytyksiä jatkaa entisellään. Suomi käyttää eniten rahaa Euroopassa ns. hyvinvointiin, muutkin menot ovat kasvussa ja talouskasvu on Venäjän kainalossa surkeaa. On karsittava valtion menoja ja purettava etuoikeuksia, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Uusimmat

Strandman: Vasemmistoliitto lupaa, mutta kuka maksaa?

Tavio EU:ssa: Kauppataseen alijäämään Kiinan kanssa puututtava
Toimitus suosittelee
Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää











