Sasi moittii perustuslakivaliokunnan ratkaisuja

19.06.2013 |22:23

Perustuslakivaliokunnan kokoomusjäsen ja entinen puheenjohtaja Kimmo Sasi moitti ankarasti perustuslakivaliokunnan väkisin punnertamaa ratkaisua hallituksen kuntarakennelain tulevaisuudesta. Valiokunta päätti kuulemiensa asiantuntijoiden kannan mukaisesti, ettei kuntia voi velvoittaa tekemään liitosselvityksiä ennen kuin sote-lait on säädetty eduskunnassa.

Sasin mielestä lainsäädäntöuudistuksia on pakko voida tehdä erillisinä ja eri aikaan.

–Nyt yhtäkkiä vaaditaan, että uudistuksia pitää linkata keskenään. Tässä mennään aivan kohtuuttomuuksiin.

Sasi uskoo, että perustuslakivaliokunnan lausunto asettaa tulevaisuudessa vaikeuksia kaikelle uudistuspolitiikalle.

–Entä jos vaalien jälkeen tänne tulee sellainen porukka, joka haluaakin maakuntamallin uudistuksessa? Onko silloin valiokunnan tulkita se, että se on perustuslain vastainen, koska kunnat ovat jo tehneet yhdistymisjärjestelyn aiemman hallituksen mallin valossa? Silloin on perustuslaillinen este maakuntamallille, Sasi hämmästeli Uuden Suomen mukaan.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle

06.06.2026 |15:00
2.
Suomen uutiset logo

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”

05.06.2026 |18:15

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää