Artikkeli kuva

Satakunnan piiri tukemaan Laura Huhtasaarta EU-vaaliehdokkaaksi

23.04.2013 |00:43

Satakunnan perussuomalaisten piirikokous asettui yksimielisesti tukemaan porilaisen valtuutetun Laura Huhtasaaren EU-vaaliehdokkuutta.

Vuonna 1979 syntynyt Huhtasaari on porilainen kaupunginvaltuutettu ja kaupunginhallituksen jäsen. Ammatiltaan hän on erityisopettaja.

– Perussuomalaisilla on 16 piiriä. Näistä kaikista haetaan ehdokkaita. Listalle tulee yhteensä 20 ehdokasta, perussuomalaisten piirijohtaja Seppo Toriseva kertoo puolueen ehdokasasettelun taustoista.

Lopullisen päätöksen eurovaalien ehdokkaista tekee puoluehallitus. Toriseva on varma, että Huhtasaari pääsee listalle. Toriseva on puoluehallituksen jäsen, joten hän on mukana tekemässä lopullista valintaa.

– Laura Huhtasaari on nuori, sanavalmis ja kielitaitoinen nainen. Heistä on pulaa, Toriseva toteaa.

Seuraavat europarlamenttivaalit pidetään 2014.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa

24.08.2026 |12:12
7.
Suomen uutiset logo

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”

28.08.2026 |13:33
8.
Suomen uutiset logo

Ministeri Tavio lakkauttaa kehityspolitiikan alivaltiosihteerin tehtävän – 280 000 euron säästö vuodessa

27.08.2026 |14:31

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää