Sdp: Kokoomukselta ryhtiä kuntauudistukseen

21.02.2013 |12:38

Sdp:n kansanedustaja Mika Kari kaipaa kokoomukselta ryhtiä hallitusyhteistyöhön ja voimavarojen suuntaamista kuntauudistukseen.

– On erittäin huolestuttavaa, että kokoomuksen leiristä tuntuu löytyvän aikaa hallituskumppanin arvosteluun samaan aikaan kun sen omien ministerien projektit lepäävät torsoina, Kari ihmettelee Uutispäivä Demarissa.

Karin mukaan ennakkotiedot kuntien talouden tilasta viime vuodelta ovat hälyttävää luettavaa. Hallituksen tavoittelemat vahvat peruskunnat olisivat nyt tarpeellisempia kuin koskaan aikaisemmin, jotta kuntalaisten peruspalvelut voidaan turvata koko maassa.

– On merkillistä, että tässä tilanteessa kokoomus keskittyy lähinnä heittämään hiekkaa hallitusyhteistyön rattaisiin, Kari kummastelee.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa

02.11.2026 |15:20
3.
Suomen uutiset logo

Muslimit ja äärivasemmisto menestyivät USA:n vaaleissa – Alaskassa Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit

05.11.2026 |12:00
7.
Suomen uutiset logo

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”

04.11.2026 |14:51
9.
Suomen uutiset logo

Oikeus tuomitsi kaksi ulkomaalaistaustaista nuorta – pahoinpitelivät ja puukottivat 15-vuotiasta Helsingin Kaivopuistossa

06.11.2026 |11:05

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi