Sdp: Kokoomukselta ryhtiä kuntauudistukseen

21.02.2013 |12:38

Sdp:n kansanedustaja Mika Kari kaipaa kokoomukselta ryhtiä hallitusyhteistyöhön ja voimavarojen suuntaamista kuntauudistukseen.

– On erittäin huolestuttavaa, että kokoomuksen leiristä tuntuu löytyvän aikaa hallituskumppanin arvosteluun samaan aikaan kun sen omien ministerien projektit lepäävät torsoina, Kari ihmettelee Uutispäivä Demarissa.

Karin mukaan ennakkotiedot kuntien talouden tilasta viime vuodelta ovat hälyttävää luettavaa. Hallituksen tavoittelemat vahvat peruskunnat olisivat nyt tarpeellisempia kuin koskaan aikaisemmin, jotta kuntalaisten peruspalvelut voidaan turvata koko maassa.

– On merkillistä, että tässä tilanteessa kokoomus keskittyy lähinnä heittämään hiekkaa hallitusyhteistyön rattaisiin, Kari kummastelee.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää