

LEHTIKUVA
SDP petti ay-liikkeen taas
Demarien pääluottamusmiesten mitta tuli täyteen. Viestit ovat yksiselitteiset: ”SDP petti meidät taas, jätän jäsenmaksut maksamatta. Me olemme vain vaalikarjaa SDP:n johdolle. Kyproksen mafialle riittää kyllä ymmärrystä. Silloin kun puheenjohtaja Jutta Urpilaista olisi kipeimmin tarvittu tuloneuvotteluissa vetoapuun, rouva oli Kyprosta paapomassa. Urpilaiselle tärkeintä on pitää kausilippu voimassa Brysselin koneeseen. Toista oli silloin kun Lipponen oli puikoissa”.
Nämä ovat viestit, joita olen saanut hallituksen puolivälin riihen jälkeen. Pääluottamusmiehet ovat lisänneet myös henkilökohtaisen viestin: ”En ainakaan vielä liity ”persuihin”, kunhan puran pahaa oloani sinulle”. Mikäli pääluottamusmiehiä on uskominen, seuraavassa puoluekokouksessa opettaja Urpilainen saa kenkää.
Mitta täyttyi lopullisesti, kun hallitus antoi vastikkeetta yhteisöveron alennuksen ja nosti samanaikaisesti sähköveroa. Liittojen puheenjohtajat ovat vielä hiljaa, vaikka ovat raivoissaan ja kokevat tulleensa sekä petetyiksi että harhautetuiksi. Heille vakuutettiin, että hallitus kaatuu, jos kokonaisratkaisua ei pikaisesti lähdetä rakentamaan. Demarivetoisten teollisuusliittojen johto on nyt joutunut naurunalaiseksi kenttäväen silmissä. Tämä merkitsee ensi syksyn neuvotteluihin todellisia pitkien puukkojen öitä. Demarien ay-johtajien on uudestaan lunastettava uskottavuutensa.
Nyt olisi ollut mahdollisuus saada maahan pitkäaikainen kokonaisratkaisu, mikäli Kataisen ja Urpilaisen hermot olisivat pitäneet. Luovuutta olisi tarvittu. Metallityöväen liiton ex-puheenjohtajan Per-Erik Lundhin aloitteesta perustettiin vuonna 1997 EMU-puskurit. Työeläkepuskurissa on nyt noin 5 000 miljoonaa euroa ja työttömyysvakuutusrahastopuskurissa yli 700 miljoonaa euroa. Nyt jos koskaan olisi näitä puskureita voitu purkaa ja sitä kautta aikaansaada talouttamme vakauttava kokonaisratkaisu.
MATTI PUTKONEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Purra: Suomalainen yhteiskunta on tienhaarassa
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi talouden arviointineuvoston tänään julkistettua raporttia Economicumissa järjestetyssä seminaarissa. Purra painottaa voimakkaasti yhteiskunnan uudistamisen tarvetta.

Aittakumpu ihmettelee aikamme hulluutta: Suomi rahtaa Italiasta jätettä poltettavaksi – samaan aikaan turve on pannassa
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kritisoi Facebook-kirjoituksessaan tilannetta, jossa Suomeen tuodaan poltettavaksi jätettä Italiasta ilmastonmuutoksen takia, kun turvetta pidetään ilmastopahiksena. Aittakummun mukaan jätteiden rahtaaminen ulkomailta on ristiriidassa sen kanssa, että kotimaista turvetta ei hyödynnetä energiantuotannossa.
















