SDP:n Vainio: Sotea ei voi selittää paremmaksi

29.07.2013 |14:15

SDP:n varapuheenjohtaja Eero Vainio, 26, kehottaa puoluettaan lopettamaan selittelyn. Hän kertoi kannastaan Helsingin Sanomissa. Yhtenä kiemurtelemisen aiheena hän mainitsee erikseen hallituksen sote-uudistuksen vaikeudet.

– Otetaan nyt esimerkiksi kunta- ja soteuudistus. Ne ovat olleet hankkeita, joissa hallituksen meno on ollut todella takkuista. En oikein näe, miten tätä voisi paremmaksi selittää, Vainio sivaltaa HS:n haastattelussa.
Hänen mielestään olisi selvempää kertoa päätösten lähtötilanteesta kaikkine monimutkaisuuksineen äänestäjille rehellisesti, eikä esiintyä yksimielisesti riitaisen päätöksen takana, kun yksimielisyyttä ei kuitenkaan asiasta ole.
– Se poistaisi sitä vaikutelmaa, että kaikki rakastaisivat tehtyjä ratkaisuja, kun kuitenkaan näin ei ole”, Vainio sanoo.
Tämä olisi resepti myös laskeviin kannatuslukuihin. Hän toivoo rohkeampia avauksia ja kärkevämpää keskustelua: mieluummin vaikka pyydetään jälkeen päin anteeksi kuin että ollaan tuppisuina.

Kierrätys jähmetti

Vainion mukaan SDP:n ministerikierrätys jähmetti puolueen eduskuntaryhmää. Se ei siis ollut Vainion mielestä puolueelle hyväksi.
– Ministerikierrätys oli täysin paikallaan, mutta itse prosessi teki sen, että meidän kansanedustajat muuttuivat varovaisiksi. Moni alkoi odottamaan ministerin pestiä, ja sitten oltiin mieluummin hiljaa kuin tehtiin jotain, Vainio sanoo HS:ssa.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”

07.10.2026 |11:29
4.
Suomen uutiset logo

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut

05.10.2026 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä

08.10.2026 |10:31
10.
Suomen uutiset logo

Mäenpää selvittää siviilipalveluksen outoja opetussisältöjä ja ideologista tuputusta – työministeri puuttui Elokapina-koulutuksiin

06.10.2026 |16:01

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi