

Sebastian Tynkkynen: Unkarin Fidesz-puolueen kysymys oli vaalien alla median pääkysymys perussuomalaisille – ja kun saamme torpattua heidät, media on hiljaa
Perussuomalaisten europarlamenttiryhmä on nyt kolmanneksi suurin. Unkarin änkyräpuolue Fidesz jäi ulkopuolelle. Tuore meppi Sebastian Tynkkynen (ps.) oudoksuu suomalaisen median toimintatapoja.
Tynkkynen kirjoittaa:
Nyt huomaan, kuinka median hiljaisuus Brysselin osalta tulee kuin seinä vastaan.
Tämä on ihan aito ongelma suomalaisten EU-politiikan tietämyksen ja kiinnostuksen kannalta.
Eurovaaleissa iso osa aikaa meni siihen, kun joka tentissä kysyttiin, tuleeko Orbanin Fidesz perussuomalaisten kanssa samaan ECR-ryhmään.
Neuvottelut onnistuivat ja Fidesz saatiin suljettua ulkopuolelle. Lisäksi saimme viidestä uudesta maasta meppejä ryhmäämme ja historiallisesti voimasuhteet muuttuivat: menimme Renewin ohi ja ensimmäistä kertaa historiassa meistä tuli EU-parlamentin 3. suurin puolueryhmä. Kasvoimme eilisen päätöksen myötä niin suhteellisesti kuin absoluuttisesti eniten eurovaaleissa.
Tiedotin asiasta tviittaamalla eilen ja lähettämällä vielä tänään tiedotteen. Suomen medioista vain Uusi Suomi ja saman talon sisältä Kauppalehti copypastella julkaisivat saman jutun: muissa medioissa täysi hiljaisuus.
Siis ensin Fidesz-kysymys on median pääkysymys perussuomalaisille ja kun saamme torpattua heidät, media on hiljaa.
Toinen ongelma on median perehtyminen EU-asioihin. Tuossa ainoassa julkaistussa jutussa keskeisenä virheenä on se, että leipätekstissä asia uutisoidaan niin, että Fideszin ulossulkemisessa onkin kyse Fideszin omasta jättäytymisestä pois.
Ei, Fidesz yritti loppuun saakka päästä ryhmään ja kun ovi laitettiin kiinni, puolueen propagandaosasto spinnasi kasvojen säilyttämisen niin, että he eivät edes halua mukaan Romanian AUR-puolueen vuoksi. Tämä on Orbanin narratiivi, jonka ainoa asiasta uutisoinut toimittaja pisti sellaisenaan lehteen.
Huomaan, että mepin rooli viestinnässä on kultaakin tärkeämpi ja tästä myös vaalitenteissä kysyttiin: aikooko ehdokas valituksi tullessaan viestiä aktiivisesti vai hiljetä, kuten aiemmatkin mepit.
Kun en näin aio toimia, vaan aloin aktiivisesti viestimään, Iltalehti pistikin jo heti ulos toimittajakolumnin, jossa kaikelle kansalle kerrottiin, että Tynkkynen meinaa perustaa Brysseliin trollitehtaan.
Melkein mahdoton tehtävä edessä, mutta meinaan murtaa suomalaisen EU-politiikan hiljaisuuden. Se jää nähtäväksi, onnistunko, mutta parhaani lupaan yrittää.
Nyt huomaan, kuinka median hiljaisuus Brysselin osalta tulee kuin seinä vastaan.
Tämä on ihan aito ongelma suomalaisten EU-politiikan tietämyksen ja kiinnostuksen kannalta.
Eurovaaleissa iso osa aikaa meni siihen, kun joka tentissä kysyttiin, tuleeko Orbanin Fidesz… pic.twitter.com/OfRj6gkylL
— Sebastian Tynkkynen (@SebastianTyne) June 20, 2024
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sebastian Tynkkynen politiikan tarkoituksesta: ”Ydinkysymys suomalaisessa politiikassa on hyvinvointiyhteiskunnan säilyttäminen tuleville sukupolville”

Tynkkyselle kaksi merkittävää valiokuntapaikkaa europarlamentissa: ”Kilpailu on kovaa – tämä tuntuu lottovoitolta”

Joukko meppejä vaatii EU:ta toimiin Unkarin viisumipäätöksen jälkeen – Tynkkynen mukana vaatimuksessa
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.