Siirtolaisministeri kohublogissa: Tanska kuuluu tanskalaisille myös tulevaisuudessa

12.09.2017 |18:19

Tanskan pitää olla Tanska, sanoo ministeri Inger Stöjberg. Jokaisen maahanmuuttajan on itse ansaittava arvostuksensa. Se tarkoittaa sitä, että muualta tulleiden on opittava maan tavoille, eikä päinvastoin.

– Olen huolissani, aloittaa Tanskan maahanmuuttoministeri Inger Stöjberg blogikirjoituksensa BT-lehdessä.

– Olen totta puhuakseni todella huolissani siitä, millaisen maan seuraava sukupolvi saa paikakseen kasvaa ja varttua. Tulevaisuuden Tanskan pitäisi mielestäni olla elämäntavoiltaan ja arvoiltaan sellainen, kun se vielä on tänään. Se ei suinkaan ole itsestään selvää.

Inger Stöjbergin mukaan kansalaiset ovat olleet siinä toivossa ja uskossa, että maahan tukalista oloista tulleet ihmiset haluavat kerrankin elää vapaata elämää tanskalaisten tavoin. Näin ei kuitenkaan kaikkien tulijoiden osalta ole. Liian monet ”eivät halua Tanskaa ja sen arvoja”.

Ministeri ennustaa, että Tanska on vielä helisemässä ghettoutumisen ja monikulttuurisen elämänmenon kanssa.

– Monikulttuurinen yhteiskunta ei ole minua varten, lopettaa maahanmuuttoministeri Inger Stöjberg blogikirjoituksensa.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta

29.09.2026 |17:20
4.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”

02.10.2026 |13:10
7.
Suomen uutiset logo

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy

03.10.2026 |13:41
9.
Suomen uutiset logo

Kokoomuksen leikkauslista julki – Mäkelä: Hyvä ettei veroja koroteta, mutta tulevaan yhteistyöhön vaaditaan joustoja

30.09.2026 |17:23

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi