Artikkeli kuva

Mari Rantanen Ylellä. Arkistokuvaa.

Sisäministeri Mari Rantanen turvapaikkahakemusten vyörystä: ”Sillä on aika paljon merkitystä..”

30.05.2024 |22:16

Sisäministeri Mari Rantanen puntaroi rajalakia ja maahanmuuttoa PS:n uudessa Ääniaalto-podcastissä. Rantanen kannustaa kaikkia käyttämään ääntään käynnissä olevissa EU-vaaleissa. Vaalituloksella on voimakas vaikutus turvapaikkakysymykseen.

Rantanen kommentoi:

– EU-alueelle jätettiin viime vuonna 1,1 miljoonaa turvapaikkahakemusta. Olemme samoissa luvuissa kuin 2015-2016. Selvää on se, että ei Eurooppa voi tällä tavalla jatkaa. On todella tärkeää, että ihmiset aktivoituvat. Maahanmuutto liittyy voimakkaasti turvallisuuteen ja talouteen.

– Euroopan parlamentissa koostumuksella ja voimasuhteilla on paljon merkitystä. Turvapaikkakysymyksessä sillä on aika paljon merkitystä, onko siellä parlamentissa vihervasemmistopainotteinen vai onko siellä keskelle ja oikealle kallistuva parlamentti.

Kuuntele koko jakso täältä (19 min 30 sek):

Ääniaalto-podin löydät täältä >

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
8.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää