SK: VTV:n johtaja tarjoaa Ruotsin maakuntamallia sote-sotkun ratkaisuksi

13.05.2013 |14:01

Valtiontalouden tarkastusviraston VTV:n pääjohtaja Tuomas Pöysti ehdottaa Ruotsin maakuntapohjaista mallia Suomen sote-ratkaisujen pohjaksi perjantain Suomen Kuvalehdessä.

Ruotsissa on käytössä maakuntapohjainen malli, jossa terveydenhuolto järjestetään 20:n maakunnan alueella. Piirejä johtavat maakäräjät, joiden päättäjät valitaan kunnallisvaalien yhteydessä. Niillä on myös oma rahoitus, joka perustuu maakäräjien omiin verotuloihin.

Pöysti pitää hallituksen linjauksia puutteellisina. Sote-palvelut pitäisi järjestää kuntien kokoa suuremmissa puitteissa. Hän etsisi ratkaisua Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen 12-15 sote-alueen mallista tai historiallisten maakuntien pohjalta noin kahdeksan maakunnan muodostamasta uudesta maakuntahallinnosta.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi

24.07.2026 |11:41
10.
Suomen uutiset logo

Berliinin Pride-juhlan iskusta epäilty on tunnettu islamisti – poliisi jahtaa libanonilaissyntyistä terroristia junatunneleissa ja rautatieasemilla

26.07.2026 |16:40

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää