
Skotit saivat äänestää – katalonialaisille tarjotaan kovia otteita
Skotlannin itsenäisyysäänestyksen tulos kertoo, että 55,3 prosenttia äänesti itsenäisyyttä vastaan. Pettyneet itsenäisyyttä kannattaneet äänestäjät hyväksyivät tuloksen. Iso-Britannian pääministeri David Cameron oli huojentunut tuloksesta, mutta huomioi skottien äänestystuloksen olleen kuitenkin sen verran täpärä, että hän lupasi skoteille lisää valtaa verotus- ja sosiaaliturva-asioissa.
Skotlannin itsenäisyysäänestys houkutteli sankoin joukoin äänestäjiä vaaliuurnille: lähes 85 prosenttia käytti äänioikeuttaan. Vastaavaa ei olla saarivaltakunnassa nähty useisiin vuosikymmeniin, Financial Times uutisoi.
Espanjassa katalonialaisille tarjolla vain keppiä
Espanjan ulkoministeri José Manuel García Margallo väläytti puolestaan mahdollisuutta hyllyttää Katalonian hallinto, mikäli Kataloniassa aiotaan järjestää vastaavanlainen kansanäänestys marraskuussa.
Espanjan perustuslain mukaan laittomasti toimiva paikallishallinto voidaan syöstä pois vallasta.
– Hallitus voi käyttää kaikkia käytettävissä olevia keinoja… ei vain lakia, vaan koko lain voimaa, Margallo uhosi.
Katalonian itsenäisyyttä maltillisesti ajava Artur Mas puolestaan ihmettelee ulkoministerin tiukkaa suhtautumista.
– Ei heidän tule ajatella, että näin toimimalla pysäytetään historian kulku, Mas ilmoitti.
Mas kertoi, että mikäli maan perustuslakituomioistuin tuomitsee kansanäänestyksen lainvastaiseksi niin hän voisi järjestää ennenaikaiset paikallisvaalit Kataloniaan. Tämä toimisi samalla tavalla kuin itsenäisyydestä äänestäminen kansanäänestyksellä.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.

Antikainen: Hovioikeus tuomitsi HS-toimittajat maanpetosrikoksesta – mutta kuinka paljon salaisuuksia ehti vuotaa?
Helsingin Sanomien toimittajien teot eivät jättäneet tulkinnanvaraa niiden vakavuuden suhteen, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kirjoittaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää