Artikkeli kuva

Slunga-Poutsalo: Happamia ovat RKP:n marjat

08.06.2015 |09:34

Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsaloa huvittaa RKP:n keinot purkaa pettymystään eduskuntavaalien tuloksesta. Puolueen viimeisin hätähuuto kuultiin RKP:n puoluekokouksessa, jonka puhujaksi oli tuotu Euroopan liberaalidemokraattisen puolueen ALDE:n entinen puheenjohtaja Sir Graham Watson. Mies arvosteli perussuomalaisten vaalimenestystä ja totesi Timo Soinin valinnan ulkoministeriksi olevan kuin Dracula johtaisi veripankkia.

– Tällaista itsenäisen maan sisäiseen politiikkaan puuttumista ei ole sitten nähty Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen. Vastaako Watsonin linjaus ALDE:n yhteistä näkemystä Watsonin ollessa yksi ryhmän vahvoista vaikuttajista? Slunga-Poutsalo ihmettelee.

Ryhmään kuuluvat Suomesta keskustan ja RKP:n europarlamentaarikot.

– Myös RKP:n puheenjohtajan Carl Haglundin epäilyt  ministeri Jari Lidströmin kyvystä selvitä ”superministeriön” tehtävistä on täysin turha, Slunga-Poutsalo huomauttaa.

Slunga-Poutsalo ymmärtää RPK:n pettymyksen omaan vaalitulokseen ja siihen, etteivät hallitusovet avautuneetkaan automaattisesti, kuten tähän asti.

– Suomi on nyt siirtynyt demokratian tielle. Vaalitulos eli kansan tahto määrää. RKP:n ikuinen oikeus ministeripaikkoihin on nyt loppu ja demokratiavaje saatu viimein korjattua.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

8.
Suomen uutiset logo

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan

15.01.2026 |11:00
9.
Suomen uutiset logo

Garedew ja Antikainen nousivat sähkön tehomaksua vastaan – KD:n Räsänen liittyi joukkoon: ”Rankaisee tavallisia omakotiasujia”

09.01.2026 |15:56

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää