

Slunga-Poutsalo: Kepu paljasti todellisen karvansa
Keskusta petti jälleen EU-kriittiset kannattajansa äänestämällä tyhjää viime perjantain luottamusäänestyksessä hallituksen harjoittamasta EU-politiikasta, sanoo perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo.
Epäluottamusäänestyksessä oli kyse siitä, tukeeko eduskunta keskeistä EU-liittovaltiokysymystä, euroalueen yhteisvastuullista kriisinratkaisumekanismia.
– Esitin edellispäivänä julkisesti avoimen viiden kysymyksen listan suurimpien puolueiden kannoista, muun muassa maahanmuuton kustannusten leikkauksista ja duunareiden veroerojen ohjaamisesta eurooppalaisille pankkiireille hyvinvointimme turvaamisen asemasta. Kriisi EU:ssa ei ole vielä ohi, vaan tukipaketteja on tulossa lisää, Riikka Slunga-Poutsalo muistuttaa.
– Hallituspuolueiden kanta oli tiedossa. Kepun kanta oli iso pettymys, sillä puheenjohtaja Juha Sipilä on aktiivisesti markkinoinut vaihtoehtoa hallituksen harjoittamalle politiikalle. Nyt Kepu paljasti todellisen karvansa. Kepu osoitti perjantaina selkeästi olevansa näennäisvaihtoehto hallitukselle. Kepu on EU-politiikassakin nykyisen hallituksen politiikkaa tukeva kiltti sylikoira.
Demari, kokoomus ja
keskusta samoilla viivoilla
Slunga-Poutsalon mukaan eduskuntavaaleista on tulossa todelliset blokkivaalit.
– Ulostulot ja eduskunnan äänestykset todistavat laajemminkin, että demarit, keskusta ja kokoomus asettuvat samoille viivoille. Useimmiten ei pysty erottamaan, mistä puolueista eri ehdotukset tulevat. Ainoastaan perussuomalaiset poikkeavat joukosta. Meillä on omat teemamme, omat asiamme ja omat lelumme tässä hiekkalaatikossa, Slunga-Poutsalo painottaa.
– Perussuomalaiset eivät hyväksy yhteisvastuuta, eivätkä halua, että suomalaiset kantavat vastuuta ranskalaisten, italialaisten tai kreikkalaisten pankkiirien hyvinvoinnista pankkijärjestelmien tukemisen varjolla.
Suomelle kymmenien
miljardien lasku?
Perussuomalaiset ovat esittäneet, että jokaisella EU-maalla tulisi olla oma pankkikriisien ratkaisumekanismi.
– Suomen osuus suunniteltuun 55 miljardin rahastoon on minimissäänkin 1,2 miljardia euroa, mutta pahimmassa tapauksessa se voi olla kymmeniä miljardeja. Tämän rahaston tarkoitus on laittaa veronmaksajien piikkiin euroalueen kriisipankkien riskit. Kaikki nämä miljardit ovat pois suomalaisten hyvinvoinnin rahoittamisesta, puoluesihteeri varoittaa.
Kepu auttoi jo Kataisen hallitusta
Slunga-Poutsalon mielestä keskusta jatkaa tyylilleen uskollisesti puhuen toista mitä tosiasiassa tekee.
– Kepu on todellisuudessa politiikallaan luovuttamassa Suomen itsenäisyyden viimeisimmän lukon, itsenäisen taloudellisen päätösvallan, Brysselille. Tämä on loogista jatkoa Kepun EU-liittovaltiokehityksen aktiiviselle tukemiselle. Kepulle kiusallinen fakta on, että ilman puolueen ratkaisevaa tukea eduskunnassa Kataisen hallitus ei olisi saanut kirjattua EU-jäsenyyttä osaksi Suomen perustuslakia.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










