

Matti Matikainen
Slunga-Poutsalo: Sote edellä puuhun?
Hämmentynein mielin seuraa valtakunnallisen hallituksemme sekoilua kunta- ja sote-uudistuksen läpirunnomisessa. Alkuun asiantuntijatyöryhmä kiersi maata selvittämässä sosiaali- ja terveyspuolen tarpeita ja lähtökohtia punniten myös tulevia vaihtoehtoja eri alueiden erityistarpeet huomioiden. Ennen kuin heidän lausuntonsa oli ennättänyt edes tulostimen jäljiltä viilentyä, hallituksesta rynnättiin oman, Petteri Orpon (kok.) vetämän työryhmän kanssa liikkeelle ja asiantuntijoiden esitys vedettiin suunnilleen viemäristä alas.
Viisaus tuntuu pesivän hallituksessa, ikävää vain että sen viisauden turvin meidän hyvinvointivaltiomme joutuu kaaoksen tilaan. Toimiva erikoissairaanhoidon verkosto ollaan ajamassa kohti mallia, joka on niin epäselvä, ettei siitä tavallinen kuolevainen ota selkoa. Useaa sairaalaa uhkaa näivettyminen, palvelut siirtyvät entistä enemmän yksityiselle sektorille ja kuilu köyhien ja rikkaiden välillä kasvaa. Ja kun meidän juuri nyt pitäisi panostaa ennaltaehkäisyyn, ihmisten omaan vastuuseen terveytensä eteen ja palvelujen tasapuoliseen saatavuuteen koko maassa.
Sairaanhoitopiirien lakkautuksesta alkoi liikkua huhuja jo ennen kuin Orpon työryhmän raportti näki päivänvalon. Olihan sosiaali- ja terveysministeriön virkamiehet kaupitelleet sairaaloita kuntajohtajille pari päivää aiemmin. Heräsikin kysymys, millä oikeudella tämän tyyppistä keskustelua kuntajohtajien kanssa edes käytiin? Omistaahan esimerkiksi Uudellamaalla kuntayhtymän kunnat sairaalat, ei ministeriö.
Vuoden vaihteessa potilaan valinnanvapaus lisääntyy, kun potilas voi itse valita lääkärinsä. Tämä tuo liikkuvuutta eri sairaaloiden välillä ja sitä kautta kiristää sairaaloiden välistä kilpailua. Se sairaanhoitoyksikkö, jolla on käytettävissä uusimmat pelit ja vehkeet vetää puoleensa potilaita. Syntyy kestämätön kilpavarustelutilanne, joka ei tule helpottamaan kuntien taloudellista tilannetta, varsinkaan jos sairaalat ovat yksittäisinä kuntien omassa omistuksessa.
Jos sosiaali- ja terveyspuolen rakenneuudistuksessa lähdettäisiinkin siitä lähtökohdasta, että ei pureta sitä vaativinta osaamista paloiksi, eli erikoissairaanhoitoa sairaanhoitopiireineen, vaan siirrettäisiin perusterveydenhoito jo valmiina olevaan sairaanhoitopiirirakenteeseen? Osassa maamme kuntia toimii jo nyt erikoissairaanhoidon ja perusterveydenhoidon yhteispäivystykset ja kokemukset näistä ovat rohkaisevia. Hallintorakenne olisi myös valmiina ja kuntien maksuosuudet helposti laskettavissa.
Nyt hallitus on halukas ottamaan opposition mukaan sote-uudistukseen. Nähtäväksi jää, onko tämä vain luennointityyppinen tapaaminen, jossa hallitus sanelee oppositiolle nuotit millä mennään ja meidän tehtäväksi jää vain nyökytellä. Tähän ei tule suostua. Parlamentaarinen käsittely näin tärkeässä asiassa on lähtökohta onnistumiselle. Se tarkoittaa sitä, että suunnittelutyöryhmässä ovat myös perussuomalaiset.
Kirjoitus on julkaistu Perussuomalainen 11/2013 -lehdessä.
RIIKKA SLUNGA-POUTSALO
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












