Slunga-Poutsalolta ei heru ymmärrystä somali-möläytykselle

12.11.2013 |16:12

Lieksan puheenjohtaja Esko Saastamoinen on lehtitietojen mukaan vaatinut kaupungilta ”somaleista puhdasta kokoustilaa”. Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalolta ei heru ymmärrystä Saastamoisen möläytykselle.

– Kohukommentti on yhden perussuomalaisen valtuutetun möläys. Lieksan valtuustoryhmä on sanoutunut puheenjohtajansa kommentista irti. Puolue tulee pyytämään Saastamoiselta välittömästi selvitystä asiasta, ja asia tullaan viemään seuraavaan puoluehallituksen kokoukseen käsiteltäväksi, Slunga-Poutsano toteaa.

Puoluesihteeri Slunga-Poutsalo korostaa, että puolue ei hyväksy eikä tule hyväksymään tämänkaltaista käytöstä:

– Mikäli esitetyt väitteet pitävät paikkansa, on kyseessä puolueen arvojen vastainen toiminta.

Pohjois-Karjalan piirin tuore, tammikuussa virkaanastuvan puheenjohtaja Sami Palviainen mukaan piirihallitus käsittelee asian kuultuaan Lieksan valtuustoryhmää.

Perussuomalaisen toimitus ei tavoittanut Saastamoista kommenttia varten.


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
3.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
4.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57
5.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää