SM: Keskusta raivoissaan kodinhoidontuen leikkausaikeista

29.08.2013 |15:54

Keskusta on raivoissaan hallituksen aikeista käydä keskustan lempilapsen, lasten kotihoidontuen kimppuun.

Eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Anne Kalmari ja keskustanaisten puheenjohtaja Elsi Katainen hämmästelevät, että hallitus on taas suomalaisten perheiden kimpussa.

– Keskusta ei missään nimessä hyväksy leikkauksia kotihoidontukeen. Tämä on raukkamaista toimintaa ja sitä paitsi itse asian kannalta väärästä päästä päsmäröintiä, keskustaedustajat tuomitsevat Suomenmaassa.

Kaksikko katsoo hallituksen hyökkäävän lapsiperheiden kimppuun, koska se ei uskalla nostaa eläkeikiä työurien pidentämiseksi.

He huomauttavat, että kotihoidontuki on kunnille ja valtiolle huomattavasti päivähoitoa edullisempi ratkaisu.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle

06.06.2026 |15:00
2.
Suomen uutiset logo

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”

05.06.2026 |18:15

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää