SM: Pekkarinen elvyttäisi velkarahalla

17.09.2013 |14:48

Keskustan veteraanipoliitikko Mauri Pekkarinen elvyttäisi velkarahalla. Hän linjaa keskustan pää-äänenkannattajassa Suomenmaassa, että Suomi tarvitsee miljardien eurojen tulevaisuus- ja välttämättömyysinvestoinnit.

Tulevaisuusinvestoinneilla kansanedustaja tarkoittaa sijoituksia elinkeinoihin, tutkimukseen ja kehittämiseen. Mahdollisuuksia on erityisesti metsä- ja kaivosalalla. Välttämättömyysinvestoinnit ovat sijoituksia infrastruktuuriin, kuten teihin ja rakennuksiin.

Tuottavia työpaikkoja

Koska valtion kassa on tyhjä, täytyy investoinnit tehdä velaksi. Entinen elinkeinoministeri muistuttaa, että luoton kanssa pitää olla tarkkana. Hän viittaa rakenteellisten uudistusten tarpeeseen työn tuottavuuden lisäämiseksi.

– Miljardien ottaminen vie karille, ellei samaan aikaan tehdä ratkaisuja työn lisäämiseen ja yrittäjyyden tien tasoittamiseen, Pekkarinen muistuttaa.

Velka saadaan Pekkarisen mielestä kuitattua vain, jos työtä tehdään nykyistä kilpailukykyisemmin. Siksi hän pitää hyvänä, että palkankorotukset ovat jäämässä maltillisiksi.

ps verkkotoimitus


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa

31.10.2025 |15:48
4.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
6.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää