SM: Pentikäinen harkitsee eurovaaleja

21.08.2013 |15:50

Helsingin Sanomien entinen päätoimittaja Mikael Pentikäinen harkitsee vakavasti ryhtymistä keskustan eurovaaliehdokkaaksi, kertoo keskustan pää-äänenkannattaja Suomenmaa.

– Minua on vakavalla mielellä kysytty ja olen vakavalla mielellä harkinnut, Pentikäinen kertoo Suomenmaassa.

Pentikäinen on taustaltaan keskustalainen. Hän aloitti toimittajan uraansa keskustalaisen Liiton eduskuntatoimittajana. Opiskeltuaan metsänhoitajaksi hän valmistui myös Sanomien toimittajakoulusta, josta tie vei Helsingin Sanomien politiikan toimitukseen, Etelä-Saimaan ja STT:n päätoimittajaksi ja Sanoma Newsin toimitusjohtajaksi. Hänet irtisanottiin äskettäin Helsingin Sanomien päätoimittajan tehtävästä.

Puoluesihteeri Timo Laaninen sanoo keskustan päättävän eurovaaliehdokkaistaan marraskuussa.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”

17.08.2026 |11:19
7.
Suomen uutiset logo

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”

17.08.2026 |09:21
10.
Suomen uutiset logo

Valtion tukemat nuorisoasunnot päätyivät sijoittajien käsiin – myyjäyhtiön omistaa liitto, jonka hallituksessa istuvat neljän puolueen nuorisojärjestöt

19.08.2026 |12:22

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää