Snowden hakee turvaa Suomesta

02.07.2013 |11:49

NSA-vuotaja Edward Snowden hakee poliittista turvapaikkaa Suomesta, kertoo Wikileaks-sivusto.

Yhdysvaltoja pakoileva entinen CIA:n työntekijä, tietovuotaja Edward Snowden on Wikileaks-sivuston mukaan hakenut turvapaikkaa Suomesta, Venäjältä ja useista muista maista.
Snowdenia avustava Wikileaksin työntekijä Sarah Harrison on sivuston mukaan luovuttanut turvapaikkahakemukset myöhään maanantaina venäläisviranomaisille, joiden tulisi toimittaa hakemukset ao. maiden lähetystöihin. Asiasta kertoi Suomessa Uusi Suomi.

Sisäministeriön mukaan Snowden ei voi hakea Suomesta turvapaikkaa ulkomailta käsin, kertoo ministeriön neuvottelevan virkamies Sanna Sutter. Turvapaikkahakemus otetaan viranomaisten viralliseen käsittelyyn henkilön saavuttua maahan henkilökohtaisesti, kertoo Yle Uutiset.

– Asialliseen yhteydenottoon vastataan ja oikeasta hakumenettelystä kerrotaan, Sutter kertoo.

Snowden on hakenut turvapaikkaa 22 maasta, myös Venäjältä ja Pohjoismaista Suomen lisäksi Norjasta ja Islannista. Hän on parhaillaan Moskovassa Sherementshevon lentoaseman kansainvälisellä osastolla.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00
3.
Suomen uutiset logo

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa

22.12.2025 |10:02
4.
Suomen uutiset logo

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys

22.12.2025 |12:37
6.
Suomen uutiset logo

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta

23.12.2025 |17:11

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää