Soini Britannian ennenaikaisista vaaleista: ”Päättäväisen pääministerin päätös”

18.04.2017 |15:08

Timo Soini kutsuu Britannian pääministeri Theresa Mayn ilmoitusta ennenaikaisten parlamenttivaalien järjestämisestä päättäväisen pääministerin päätökseksi.

Ulkoministeri Soinin mukaan May haluaa vahvan mandaatin Brexit-neuvotteluihin, eikä halua, että Brexit enää varjostaa 2020 parlamenttivaaleja.

– May haluaa voittaa vaalit ja saada asemansa vaalivoittajana, ei eroamaan joutuneen David Cameronin seuraajana.

Soini muistuttaa tuoreista gallupluvuista: Theresa Mayn Konservatiivit: 44%, Työväenpuolue 23 %.

– Tämä selitys kelpaa jos on taipumusta taktikointiin. Tarkoitus on taata toimiva enemmistö toimeenpanemaan Brexit. Nyt enemmistö parlamentissa on sangen pieni.

– Onko Theresa May uusi Margaret Thatcher? Päättäväinen nainen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Siirtolaiset tivaavat Ceutan leirillä jo Suomen turvapaikoista – vastaus on ei

20.08.2026 |10:29
10.
Suomen uutiset logo

Valtion tukemat nuorisoasunnot päätyivät sijoittajien käsiin – myyjäyhtiön omistaa liitto, jonka hallituksessa istuvat neljän puolueen nuorisojärjestöt

19.08.2026 |12:22

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää