Soini Britannian ennenaikaisista vaaleista: ”Päättäväisen pääministerin päätös”

18.04.2017 |15:08

Timo Soini kutsuu Britannian pääministeri Theresa Mayn ilmoitusta ennenaikaisten parlamenttivaalien järjestämisestä päättäväisen pääministerin päätökseksi.

Ulkoministeri Soinin mukaan May haluaa vahvan mandaatin Brexit-neuvotteluihin, eikä halua, että Brexit enää varjostaa 2020 parlamenttivaaleja.

– May haluaa voittaa vaalit ja saada asemansa vaalivoittajana, ei eroamaan joutuneen David Cameronin seuraajana.

Soini muistuttaa tuoreista gallupluvuista: Theresa Mayn Konservatiivit: 44%, Työväenpuolue 23 %.

– Tämä selitys kelpaa jos on taipumusta taktikointiin. Tarkoitus on taata toimiva enemmistö toimeenpanemaan Brexit. Nyt enemmistö parlamentissa on sangen pieni.

– Onko Theresa May uusi Margaret Thatcher? Päättäväinen nainen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?

19.05.2026 |11:50
6.
Suomen uutiset logo

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa

18.05.2026 |13:51
10.
Suomen uutiset logo

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun

21.05.2026 |11:00

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää