Soini Britannian ennenaikaisista vaaleista: ”Päättäväisen pääministerin päätös”

18.04.2017 |15:08

Timo Soini kutsuu Britannian pääministeri Theresa Mayn ilmoitusta ennenaikaisten parlamenttivaalien järjestämisestä päättäväisen pääministerin päätökseksi.

Ulkoministeri Soinin mukaan May haluaa vahvan mandaatin Brexit-neuvotteluihin, eikä halua, että Brexit enää varjostaa 2020 parlamenttivaaleja.

– May haluaa voittaa vaalit ja saada asemansa vaalivoittajana, ei eroamaan joutuneen David Cameronin seuraajana.

Soini muistuttaa tuoreista gallupluvuista: Theresa Mayn Konservatiivit: 44%, Työväenpuolue 23 %.

– Tämä selitys kelpaa jos on taipumusta taktikointiin. Tarkoitus on taata toimiva enemmistö toimeenpanemaan Brexit. Nyt enemmistö parlamentissa on sangen pieni.

– Onko Theresa May uusi Margaret Thatcher? Päättäväinen nainen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa

06.08.2026 |10:50
7.
Suomen uutiset logo

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä

03.08.2026 |10:33
8.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi

03.08.2026 |14:33
9.
Suomen uutiset logo

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle

05.08.2026 |17:37

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää