Artikkeli kuva

Soini: Hallituksen tilanne on vakava

06.11.2015 |15:43

Perussuomalaisten puheenjohtaja, ulkoministeri Timo Soini vakuutti, että puolueen johto on valmis neuvottelemaan sote-ratkaisun ja hallituksen jatkamisen onnistumiseksi.

– Odotellaan kaikessa rauhassa. En lähde viikonlopun viettoon, Soini sanoi eduskuntaryhmän kokouksen jälkeen perjantaina.

Mutta vakavin katsein hän ryhmähuoneesta saapui. Hallituksen tilanne on vakava. Onko se vaikeampi kuin aamulla?

– On, hän sanoi.

Mikä siihen on syynä?

– Luottamus, Soini totesi hyvin vakavana.

Syyttävä katse suuntautuu kokoomukseen, joka asettui poikkiteloin sote-alueiden määrästä syntyneessä kiistassa. Perussuomalaisilla ei ollut kiistassa osaa eikä arpaa.

Soini ei ottanut kantaa tuoreimpaan huhuun, jonka mukaan Sipilä esittäisi 15:ttä sote-aluetta ja 18 itsehallintoaluetta. Sellainen olisi esitetty keskustan eduskuntaryhmälle.

– Kuka sellaisen on esittänyt, kun ei meille ole esitetty, Soini ihmetteli.

Soini ilmaisi olevansa pettynyt kokoomuksen toimintaan, kun sitä häneltä kysyttiin. Sote-alueiden määrään hän ei ottanut kantaa eikä siihenkään, miellyttäisikö kokoomuksen 12 alueen malli.

– En lähde etukäteen veikkaamaan, jos neuvottelukutsu tulee niin se tulee, hän sanoi.

Soini näki hallituksella kuitenkin mahdollisuuden jatkaa, kunhan maltetaan.

– Kyllä, tässä on kovissa öljyissä käristetty ja liemissä keitetty. Niin kauan kuin on neuvottelut auki niin neuvotellaan, Soini viitoitti.

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa

31.10.2025 |15:48
3.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
5.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00
10.
Suomen uutiset logo

Lontoon junassa joukkopuukotus – poliisi ei pidä tekoa terrori-iskuna

02.11.2025 |18:52

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää