

Lehtikuva Roni Rekomaa
Soini: Kenttä ratkaisee oman työn ohella
Kokoomus on ministeriensä lisäksi menettänyt hermonsa. Kokoomusvetoinen hallitus on täysin ristiriitainen toimissaan. Stubb puhuu yhtä ja Arhinmäki toista. Linja on hukassa asiassa jos toisessa.
Julkisuus päästää kokoomuksen helpolla. Ehdokasvyörytys täyttää median. Hallituspolitiikan tulokset ovat heppoiset, mutta EU-vaalien palkintoja jaetaan. Viisi vuotta sitten olin itse ehdolla. Meillä oli oma linja ja taktiikka. Se toimi silloin ja toimii nyt, kun tehdään oikein. Tämä on tärkeä asia ja vaatii keskittymistä ja kurinalaisuutta.
Oma työ ratkaisee. Kaikki muut syyt ovat tekosyitä. Ehdokkaita on autettava ja lähdettävä liikkeelle. EU-linjallamme on paljon kannatusta, se on saatava ulos koloistaan. Kansanedustajien on näytettävä esimerkkiä. Se on perusvelvollisuus.
Olin ehdokkaiden Mauno Vanhalan ja Erkki Havansin avaustilaisuudessa Jyväskylässä. Väkeä oli hyvin liikkeellä ja puheet korkeatasoisia. Kyllä ihmiset tulevat kuuntelemaan, kun on oikea viesti ja jotakin sanottavaa. Kävin sitä ennen Keuruulla ja kahvila oli ääriään myöten täynnä. Piirit ja osastot tekevät hyvät pohjat, kun otetaan yhteyttä.
Kentän työ on kaiken avain. Kuntapolitiikassa meillä on muutamia kuplivia paikkakuntia. Tässä olen nyt aika tyly. Aikuisten ihmisten on sovittava asiat ja toimittava ryhdikkäästi. Muu on äänestäjien pettämistä. Toimin omalta osaltani niin, että pukarit eivät ole pelipaikoilla, kun eduskuntavaaliehdokkaita valitaan. Tämä on kentän puurtajien viesti minulle.
Politiikka on aika yksinkertaista. Sinulla on linja ja tavoite. Idea. Sitten viet sen kansan puntaroitavaksi ja perille. Siihen tarvitset apua. Yksin ei voi voittaa. Tiedän tämän kokemuksesta. Julkisuudessa mesoaminen ei pottia kasvata. Perusteltu politiikka tuo potin. Se saa myös julkisuutta. Tiedän kokemuksesta.
Perussuomalaiset on puolueena nuori. Saamme koko ajan uusia ihmisiä mukaan. Se on suuri voima. Kaikki työ vaatii pitkäjänteisyyttä. Olen ollut puolueen puheenjohtaja kohta 17 vuotta. Kannattaa miettiä tarkkaan mitä tekee. Tuumaustunti on tärkeä, silloin ei tee turhaa työtä ja tulee vähemmän virheitä.
Puoluetyö on vapaaehtoistoimintaa. Arvokasta kansalaispalvelua. Korostan jäsenistön ja kannattajien voimaa. Perustyö on kunnolla. Seuraavia vaaleja emme voita julkisuuspelillä tai Timolla televisiossa. Se voitetaan kentällä. Tähän luo oman suolansa se, että uusilla, kovan työn tekijöillä, on mahdollisuus nousta eduskuntaan.
Vaalit kerrallaan
Perussuomalaiset voittivat viime eduskuntavaalit kovalla ja hyvin ajoitetulla työllä. Sähläys oli minimissään.
Nyt on oltava tarkkana. Käydään vaalit kerrallaan. Perussuomalaisten EU-vaalilista valmistuu helmikuussa. Sen jälkeen alkaa vaalitaistelun loppukiri. Urakka ei ole helppo, mutta eurojytky on saavutettavissa.
Huomio ensin EU-vaaleihin ja sitten eduskuntavaaleihin. En ymmärrä, enkä hyväksy sitä, että eduskuntavaaliehdokkaita nimetään ennen EU-vaaleja. Siinä vaalityö kärsii ja osa jättää EU-vaalityön tekemättä. Tätä en vastuullisena puolueen puheenjohtajana voi katsoa läpi sormien.
EU-vaalien jälkeen voidaan ehdokasasettelu aloittaa, jotta vaalityö voi olla käynnissä jo lukuisissa kesätapahtumissa. Uskon, että ymmärrät tämän, kun hetken pohdit asiaa. Otetaan vaalit kerrallaan.
Kirjoitus on julkaistu Perussuomalainen 1/2014 -lehdessä.
TIMO SOINI
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.
















