Soini: Keskustan kanta EU-kansanäänestykseen?

02.02.2013 |19:19

Keskustalla on meneillään puolue- ja toimintapäivät. Ohjelmassa on puheenjohtaja Juha Sipilän linjapuhe. Yksi asia jäi puuttumaan. Keskustan kanta EU-kansanäänestykseen. Kunniapuheenjohtaja Paavo Väyrynen kannattaa Suomen EU- sopimusten läpikäymistä ja neuvottelutuloksen asettamista kansanäänestykseen.

Mikä on puheenjohtaja Sipilän kanta ja mikä on Keskustan kanta puolueena? Onko Keskusta hallituspuolue ilman ministereitä, joka tukee Kokoomuksen, SDP: n ja Vihreiden kantaa siitä, että mitään neuvotteluja ja kansanäänestystä ei tarvita.

Perussuomalaisten mielestä meidän kannattaa tukea pääministeri David Cameronin linjaa. Reilumpi ja parempi EU-sopimus on tarpeen. Lopputulos on asetettava kansanäänestykseen. Tätä tilaisuutta Suomen ei kannata kohdaltaan jättää käyttämättä.

TIMO SOINI


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta

29.09.2026 |17:20
5.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”

02.10.2026 |13:10
9.
Suomen uutiset logo

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy

03.10.2026 |13:41
10.
Suomen uutiset logo

Kokoomuksen leikkauslista julki – Mäkelä: Hyvä ettei veroja koroteta, mutta tulevaan yhteistyöhön vaaditaan joustoja

30.09.2026 |17:23

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi