Artikkeli kuva

Jussi Nukari

Soini oudoksuu tietomurtoskandaalin salailua

31.10.2013 |23:46

Yhdysvalloissa vierailevan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Timo Soini (ps.) oudoksuu sitä, ettei hänen johtamaansa valiokuntaa ole informoitu MTV3:n uutisoimasta tietomurtoskandaalista aikaisemmin.

– Pidän erikoisena, että asiaa on käsitelty hallituksen ulko- ja turvallisuuspoliittisessa valiokunnassa useaan otteeseen, eikä eduskunnan vastuuvaliokunnalle ole kerrottu mitään. Tähän kysymykseen valiokunta varmasti haluaa vastauksen, Soini toteaa.

– Haluan, että koko valiokunta saa ensi tiistain kokouksessa selvityksen asiasta. Meillä on saamistamme tiedoista vaitiolovelvollisuus, enkä ole havainnut sen rakoilleen puheenjohtaja- aikanani.

Soini toteaa pitävänsä vakoilutapausta vakavana ja ikävänä.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?

17.04.2026 |17:22

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää