Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Soini: Paluu arkeen on Venäjästä itsestään kiinni

20.10.2015 |14:48

Suomi haluaa hyvää yhteistyötä Venäjän kanssa. Paluu arkeen on Venäjästä itsestään kiinni. Näin linjasi ulkoministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini eduskunnan ulkopoliittisessa keskustelussa tiistaina.

– Pakotteet eivät ole itseisarvo. Pakotteet ovat väline, joka pyrkii Venäjän toiminnan muuttamiseen, Soini totesi.

Soini korosti, että maailmantapahtumien muutoksista huolimatta Venäjä on Suomelle keskeinen naapuri. Suomen linja on ollut rakentaa hyvää yhteistyötä Venäjän kanssa. Vakaa yhteistyö hyödyttää molempia osapuolia.

– Naapuri oppii naapuriltaan, kuten ulkoministeri Sergei Lavrov totesi viime viikolla Oulussa, Soini muisteli.

Rajoja ei saa
muuttaa voimalla

Hän korosti kuitenkin, että Venäjä on myös merkittävä kansainvälinen toimija. Siksi sen toimia tarkkaillaan erityisesti.

– Venäjä on sitoutunut yhteiseen eurooppalaiseen arvopohjaan. Sen keskeisiä perustoja on Helsingissä 1975 sovittu yhteisymmärrys, että Euroopan rajoja ei ryhdytä muuttamaan voimalla, Soini muistutti.

– Venäjä on merkittävä kansainvälinen toimija. Näemme sen Syyriassa. Arvioimme Venäjän politiikkaa sen tekojen perusteella. Syyrian sota on jatkunut liian pitkään. Se on aiheuttanut suunnatonta tuhoa ja inhimillistä kärsimystä. Näin ei voi jatkua.

Soini painotti, että rauhaa pitää hakea YK:n kautta.

– Toivomme, että Venäjä tukee tätä pyrkimystä ja kansainvälisen yhteisön toimia raakalaismaisen terrorismin kukistamisessa, Soini vetosi.

Kuvassa: Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov ja ulkoministeri Timo Soini tiedotustilaisuudessa Oulun kaupungintalolla 14. lokakuuta 2015.

Veli.-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe

20.12.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa

22.12.2025 |10:02
7.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00
8.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii selvitystä Luonnonvarakeskuksen virhearvioista: ”Näin laajojen ja toistuvien virhearvioiden jälkeen luottamus ei voi olla itsestäänselvyys”

18.12.2025 |12:11
9.
Suomen uutiset logo

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys

22.12.2025 |12:37

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää