Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Soini: ”Passitetaan kellojensiirtely historian romukoppaan”

25.03.2017 |11:09

EU juhlii Roomassa niin sanottua menestystarinaansa. Annetaan kansalle jotakin kaikkia koskettavaa ja hyödyllistä. Kaikki puhuvat turhaa sääntelyä vastaan. Yksi tällainen EU-esimerkki on kellojen siirtely, muistutti puheenjohtaja Timo Soini maakuntakierroksella tänään lauantaina vieraillessaan Vihdissä, Mäntsälässä, Vantaalla ja Espoossa.

– Kellojen siirtely on tyyppiesimerkki siitä, että pöhkössä kompromisseista kaikki saavat sen, jota kukaan ei tahdo. Monet asiantuntijat mm. unitutkijat kyseenalaistavat kellojensiirtojen hyödyt.

– Politiikan riitaisuudesta valitetaan aika ajoin. Jospa puolueet voisivat olla jostakin yhtä mieltä. Passitetaan kellojensiirtely historian romukoppaan. Ei jää perussuomalaisista kiinni, korosti Soini.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”

02.10.2026 |13:10
7.
Suomen uutiset logo

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut

05.10.2026 |10:29
8.
Suomen uutiset logo

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy

03.10.2026 |13:41

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi