Soini: Perhevapaiden kimppuun ei käydä

12.02.2017 |14:34

Puheenjohtaja Timo Soini (ps.) puolustaa voimakkaasti perheiden oikeutta päättää itse perhevapaista.

– Perheet tarvitsevat tukea ja kannustusta, eivät sanelua ja holhousta yhteiskunnan taholta. Perheillä on oltava itsemääräämisoikeus, eikä yhteiskunnalla pidä olla saneluoikeutta, miten perheen sisällä perhevapaat käytetään. Sosialismi ei toimi perheessäkään, korostaa Timo Soini tiedotteessaan.

– Tämä hallitus ei käy perhevapaiden kimppuun. Hallitusohjelma on tässä yksiselitteinen. Perussuomalaiset eivät suostu näkemään perheen valinnanvapautta ja itsemääräämisoikeutta minkään sortin ongelmana. Päinvastoin on todella suuri ilo, että perhe voi tehdä päätökset omista lähtökohdistaan ja elämäntilanteestaan käsin. Kotiäitiviha on täysin käsittämätöntä, eikä sitä pidä lietsoa.

Soinin mukaan hallituksen päätös alentaa pienituloisten päivähoitomaksuja oli oikea.

– Yhtä oikea on se periaate ja linja, että perhe saa itsenäisesti päättää miten se perhetuet käyttävät. Tämä hallitus ei tule romuttamaan nykykäytäntöä. Perheet voivat luottaa siihen, että hallituksen puoliväliriihessä perhevapaat eivät ole kauppatavaraa, Soini painottaa.

Suomen uutiset


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee

29.12.2025 |18:14
3.
Suomen uutiset logo

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu

31.12.2025 |16:01
4.
Suomen uutiset logo

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle

03.01.2026 |11:16
10.
Suomen uutiset logo

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä

02.01.2026 |09:30

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää