Artikkeli kuva

LEHTIKUVA Roni Rekomaa

Soini: Punavihreä politiikka tyrmättävä eduskunnassa

31.08.2013 |11:48

Hallituksen päätös kotihoidon tuen romuttamisesta on torjuttava eduskunnassa. Raaka leikkaus on puettu tasa-arvon valhekaapuun. Tosiasiassa hallitus haluaa puuttua perheiden itsemääräämisoikeuteen. Tämä punavihreä perhepolitiikka on tyrmättävä eduskunnassa.

Kokoomus ja kristillisdemokraatit ovat pettäneet lapsiperheet seisaalleen. Ne ovat vuosikausia saarnanneet valinnanvapauden puolesta. Nyt ne ovat romuttamassa vaivalla ja kovalla työllä rakennettua kotihoidon tukea, jota Suomen kansa kannattaa.

On masentavaa, että vanha ideologinen kiista kotihoidon tuen ja päivähoidon välillä on repäisty auki. Perussuomalaiset tekevät kaikkensa, että kotihoidon tuen romuttaminen perutaan. Asia tulee esille seuraavissa hallitusneuvotteluissa. Perussuomalaiset ajavat voimalla nykymallin säilyttämistä nyt ja tarpeen tulleen seuraavissa hallitusneuvotteluissa. Perheet päättäköön kotihoidon tuesta ja päivähoito olkoon mahdollisuutena kaikille.

TIMO SOINI


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
9.
Suomen uutiset logo

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean

13.03.2026 |12:32

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää