

LEHTIKUVA
Soini: SDP ja SAK saivat osumansa
Perussuomalaiset kansanedustajat riensivät ryhmäkokoukseensa pitkästä aikaa tiedotusvälineiden tiukan vartioketjun läpi, kun tieto Ylen gallup-tuloksesta oli tullut julki pari tuntia aiemmin. Puolue sai mittauksessa 10,7 prosentin kannatuksen. Puheenjohtaja Timo Soini joutui tiukimpaan tenttiin.
Soini piti suurimpana syynä työntekijöiden etuihin kaavailtuja leikkauksia, joita on kuitenkin onneksi ehditty jo korjata.
– Vasen koukku heilahti, duunarimiehiltä tuli varoitus, Soini kommentoi tulosta tuoreeltaan.
– Se johtuu tietenkin pakkolaeista, työelämähommasta. SDP ja SAK saivat osumansa meihin ja vähän koko hallitukseenkin, Soini jatkoi.
Soini ei usko, että pakolaiskriisi olisi horjuttanut puolueen kannatusta: perussuomalaisten kannatus tuskin virtaa tämän asian vuoksi SDP:hen, jolla ei ole maahanmuuttoon juuri mitään linjaa.
Kannatuksen laskun jatkumiseen hän ei usko.
Ryhmässä ei kapinaa,
vaaleihin on aikaa
Soini kiisti arviot, että eduskuntaryhmässä kytisi kapina tai puolueen hajaannus uhkaisi hupenevan kannatuksen vuoksi.
– Ei ryhmässä ole mitään kapinaa. Eiköhän siellä keskustella tästä asiasta ihan normaalisti.
Soini muistutti myös, ettei gallup-lukema vienyt puolueelta yhtään kansanedustajaa: puolue jatkaa toiseksi suurimpana, vaikka vihreät menivätkin tässä mittauksessa ohi.
– Tällainenkin päivä tuli, jollaisia politiikassa tulee. 18 vuoden aikana on tapahtunut monen näköistä, Soini tuumaili.
Hommat tehdään kunnolla,
kriisikokoukseen ei aihetta
Soinin mukaan puolue tekee jatkossakin kunnolla ne hommat, joita on lähdetty tekemään. Suomi on sellaisessa jamassa, josta ei gallupeilla nousta, vaan työllä ja yrittämisellä.
Hän ei nähnyt tarvetta ylimääräisen kriisikokouksen järjestämiseen, vaikka puolueen 3. varapuheenjohtaja Sebastian Tynkkynen on sellaista vaatinut. Tynkkysen mielestä kokouksessa pitäisi päättää, voiko puolue jatkaa hallituksessa.
– Tehdään se, mitä on lähdetty tekemään ja matka on pitkä. Ei hevoskilpailussakaan ensimmäisen kaarteen jälkeen tuloksia ratkota, Soini vertasi ja huomautti, että listalta on löytynyt ylimääräistäkin porukkaa, että siihenkin voi suhtautua varovasti.
Hallitusyhteistyö
jatkuu, tuloksia tulee
Hän ei usko gallup-tuloksen vaikuttavan pahasti hallitusyhteistyöhön.
– Minä olen sellainen kaveri, että kun lyön kättä päälle niin se pitää myös tuulessa ja tuiverruksessa. Tottakai me huolehdimme, että ne asiat, joita pidämme tärkeinä tulevat läpi. Ne myös tulevat, koska hallitusohjelman toteuttaminen kestää neljä vuotta, Soini sanoi.
Hän myöntää, että sekin on voinut vaikuttaa, onko puolue saanut aikeitaan läpi hallituksessa. Hallitus on kuitenkin korjannut päätöksiään myös työläisille parempaan suuntaan.
– Nyt se on loistavalla tavalla lientynyt: saatiin ne sunnuntai- ja ylityökorvausten leikkaukset pois. Sehän ratkaisee, että työllisyys paranee ja syntyy ostovoimaa. Se ratkaisee ja vaalit ovat 2019. Tässä tulee 40 Ylen gallupia ennen sitä, Soini tuumasi.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini: Hallintarekistereitä käsiteltiin ensi kertaa kunnolla

Slunga-Poutsalo synkistä gallupluvuista: ”hallitustaipaleen alku on kaiken kaikkiaan ollut hyvin haastava”
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Maailman paras peruskoulu mureni – Rasinkangas: ”Kunpa meitä olisi kuunneltu aiemmin”
Eduskunnan eilisellä kyselytunnilla edustajat keskustelivat muun muassa koulujen tilanteesta, jota äskettäin ilmestyneet PISA-tutkimuksen tulokset kuvaavat. Perussuomalaisten kansanedustaja Merja Rasinkangas totesi puheenvuorossaan, että perussuomalaisena kokee usein saman tunteen maailman menoa katsoessa.

Laittomasti maahan tulleet herättävät turvattomuutta Colchesterin asukkaissa: ”Hengailevat kaupungilla ja tuijottavat ihmisiä”
Britannian vanhin kaupunki Colchester täyttyy joka päivä nuorista turvapaikanhakijamiehistä, joita kuljetetaan kaupunkiin veronmaksajien rahoittamille päiväretkille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













