Artikkeli kuva

Arkistokuva

Soini: Suomen aloitettava neuvottelut EU- jäsenmaksupalautuksesta

13.09.2014 |10:00

Perussuomalaiset on puolue, joka osaa ja uskaltaa ottaa esille niitäkin asioita, joista vanhat puolueet ja media mielellään vaikenevat. Kuluneella viikolla nostimme esiin uuden kehitysapumallimme, Suomen lähes kaksinkertaistumassa olevat EU-nettojäsenmaksut, vaatimuksemme ns. haja-asutusalueiden jätevesiasetuksen kumoamiseksi ja poliisipalvelujen rapautumisen.

Esitämme myös oman vaihtoehtomme, emme pelkästään totea epäkohtia. Esimerkiksi  Suomen on aloitettava neuvottelut EU- jäsenmaksupalautuksesta Iso-Britannian mallin mukaan. Näin ovat Ruotsi ja Hollantikin tehneet. Kannatamme systeemibyrokratian purkamista ja kohtuuttoman sääntelyn juurimista  kuntasektorilla. Viiden vuoden irtisanomissuoja kuntaliitosten yhteydessä on kohtuuton ja kangistava. Mikään kunta- ja SOTE -uudistus ei onnistu jäykistämällä rakenteet taloudellisesti mahdottomaksi.

Perussuomalaiset laativat selkeän, konkreettisen ohjelman, jonka avulla Suomen suunta käännetään. Tarvitsemme kohtuuhintaista energiaa, siksi ydinvoimapäätökset on tehtävä heti kun se lain mukaan on mahdollista. Kannatamme puolustusmäärärahojen korottamista ja järkevää maahanmuuttopolitiikkaa, turvapaikkapoliiikassa vainottujen kristittyjen huomioimista ja talouskasvun luomista yrittämisen edellytyksiä tukemalla. Olemme valmiit kansanäänestykseen eurovaluutasta, mikäli taloutemme ja hyvinvointimme turvaaminen sitä edellyttää.

Perussuomalaiset eivät ole riippuvaisia korporaatioista. Olemme rakenteellisesti luova puolue, jolla on mahdollista reagoida nopeasti uusiin tilanteisiin. Tämä liikkumavara on käytettävä täysimääräisesti hyväksi. Arvopuolella ei pidä lipsua. Suomalaiskansalliset perusarvot – suomalaisuus, isänmaa ja perhe pidetään kunniassa. Ulko- ja turvallisuuspolitiikassa olemme sitoutuneet Suomen linjaan. Maallamme voi olla vain yksi ulko- ja turvallisuuspoliittinen linja: yhteisesti sovittu Suomen linja, jolla on sekä Eduskunnan ja hallituksen että Tasavallan presidentin tuki.

TIMO SOINI


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Pekka Aittakumpu: Yhdysvaltain varapresidentti Vance osui herkkään paikkaan, koska hän oli oikeassa

17.02.2025 |18:33
5.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
7.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää