

LEHTIKUVA
Biden puhui “demokratian pelastamisesta”- aikoo puuttua korkeimman oikeuden toimintaan
Ehdokkuudestaan luopunut presidentti Joe Biden piti suhteellisen sujuvan luopumispuheen, mutta ei kertonut luovuttamisensa todellisia syitä. Hän vakuutti aikovansa hoitaa presidentin tehtävät kautensa loppuun saakka.
Yhdysvaltain presidentti Joe Biden onnistui lukemaan noin kymmenminuuttisen luopumispuheensa teleprompterilta sekoilematta sanoissaan kovinkaan monta kertaa. Bidenin esiintyminen ei ollut omiaan hälventämään epäilyjä siitä, kykeneekö hän toimimaan presidenttinä kautensa loppuun asti.
Biden luetteli menneiden presidenttien ja kansalaisoikeustaistelijoiden saavutuksia ja kehui omia saavutuksiaan ja varapresidentti Kamala Harrisia, joka tullee seuraamaan häntä demokraattien presidenttiehdokkaana.
Ei kertonut syitä luopumiselle
Presidentti Biden sanoi luvanneensa kertoa äänestäjilleen aina totuuden, mutta todellisuudessa hän ei puheessaan kertonut syytä ehdokkuudesta luopumiselle. Hän puhui vain kauniita sanoja kansakunnan ja puolueen yhtenäisyydestä ja demokratian pelastamisesta, vaikka Harrisin nimittäminen presidenttiehdokkaaksi ei tapahdukaan kovin demokraattisella tavalla.
Kamala Harris ei ollut lainkaan ehdolla demokraattien esivaalissa presidenttiehdokkaaksi, vaan hänet on valinnut pieni puolue-eliitin sisäpiiri.
Joe Biden kertoi aikovansa “suojella oikeutta äänestää”. Käytännössä tämä tarkoittanee sitä, että Biden aikoo estää kaikki aloitteet, joissa vaaditaan äänestäjien henkilöllisyyden tai kansalaisuuden tarkistamista.
Oikeuslaitoksen riippumattomuus uhattuna
Biden kehui pitäneensä lupauksensa valita ensimmäinen musta nainen korkeimman oikeuden jäseneksi. Hän kertoi haluavansa vielä jäljellä olevalla toimikaudellaan uudistaa korkeimman oikeuden toimintaa, koska se on “demokratian kannalta kriittinen” asia.
Medialähteiden mukaan Biden haluaa säätää korkeimman oikeuden tuomareille pakollisen eläkeiän. Muissa maissa, kuten Puolassa, tällaisia poliitikkojen pyrkimyksiä puuttua korkeimman oikeuden tuomarien eläkeikään on pidetty oikeusvaltion vastaisina. Bidenin kerrotaan myös haluavan ottaa käyttöön eettiset säännöt, jotka sitoisivat korkeimman oikeuden toimintaa.
Tällainen oikeuslaitoksen riippumattomuuteen puuttuminen olisi vahvasti oikeusvaltioperiaatteen ja vallan kolmijaon vastaista.
Republikaanit vaatineet eroa
Presidentti Biden vakuutti aikovansa palvella kautensa loppuun. Useat republikaanit, kuten edustajainhuoneen puhemies Mike Johnson, ovat vaatineet Bidenin eroa presidentin tehtävästä välittömästi, koska ehdokkuudesta luopuminen tarkoittaa, että presidentti ei ole kykenevä toimimaan virassaan kauden loppuun saakka.
Tämä tarkoittaisi, että varapresidentti Kamala Harris nousisi presidentiksi seuraavan puolen vuoden ajaksi, mikä ei ehkä olisi republikaanien vaalikampanjalle hyvä asia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jopa CNN myöntää: Bidenin henkisten kykyjen heikkenemisestä olisi voitu raportoida paremminkin

Trump valitsi varapresidenttiehdokkaakseen J.D. Vancen – media pelottelee “painajaisella Euroopalle”

Trump voitonpuheessaan: Muuri ylös ja energian hinta alas – “vihreästä huijauksesta” luovuttava

Joe Biden luopui ehdokkuudestaan – republikaanit vaativat eroamaan myös presidentin tehtävästä
Viikon suosituimmat

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Afganistanilainen turvapaikanhakija iski autolla ihmisjoukkoon Münchenissä – kymmeniä ihmisiä loukkaantui osin hengenvaarallisesti

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää
Elon Muskin DOGE-tiimi on jatkanut liittovaltion virastojen kirjanpidon tarkastamista. Epämääräisiä maksuja löytyy koko ajan ja valtion virkamiesten pallit kaatuilevat. Neljä liittovaltion hätätilaviraston virkamiestä sai potkut maksettuaan New Yorkin kaupungille avustuksia laittomasti maassa olevien majoittamiseen liittyen, vaikka presidentti Trump oli käskenyt keskeyttää kaikki ei-välttämättömät maksut.

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi
Saksan liittopäivävaalitaistelussa on siirrytty loppufinaaliin. Kansalaisten vaali-innostus on merkittävästi korkeammalla kuin edellisissä vaaleissa syykuussa 2021. Afganistanilaisen turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kuumentaa tunnelmia entisestään. Vaihtoehtopuolueen kanssa yhteistyöstä kieltäytyvät kristillisdemokraatit ovat menettämässä suuresta suosiostaan huolimatta historiallisen mahdollisuutensa muokata Saksan politiikkaa porvarilliseen suuntaan.

Hoitajat kerskuivat somessa juutalaisten murhaamisella australialaisessa sairaalassa – ”Sairasta, iljettävää ja häpeällistä”
Kahdelle Sydneyn sairaalan työntekijälle tuli lähtö, kun nämä videolla uhkasivat tappaa israelilaiset potilaansa. Hoitajat kerskuivat tallenteella myös sillä, etteivät suostu hoitamaan juutalaispotilaita. Poliisi on aloittanut perusteelliset tutkimukset mahdollisista rikoksista.

Saksa kielsi arabiankieliset julisteet ja iskulauseet mielenosoituksissa
Häiriökäyttäytyminen ja jopa suoranaiset rikokset ovat olleet Saksassa kasvava ongelma Palestiinan puolesta järjestetyissä mielenosoituksissa. Iskulauseissa on vaadittu arabiaksi muun muassa Israelin ja juutalaisten tuhoamista. Nyt viranomaiset ovat puuttuneet asiaan.

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?
Tiedotusvälineissä on uutisoitu hiljattain poliisin tietoon tulleiden seksuaalirikosten määrän merkittävästä kasvusta Suomessa viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että tietyt kansalaisuudet ovat olleet jatkuvasti tilastoissa yliedustettuina siihen nähden, kuinka paljon heitä on Suomessa.

Tutkimus: Brittinuoret pitävät maataan rasistisena – vain joka kymmenes olisi valmis sotimaan maansa puolesta
Puolet brittinuorista pitää maataan rasistisena ja vain joka kymmenes taistelisi maansa puolesta. Maahanmuutto on muuttanut yhteiskuntaa ja Lontoossa joka kahdestoista kadulla vastaan tulija on maassa laittomasti. Kansanedustaja Vigelius näkee tässä "woken ja länsimaisen itseinhon tuhoisat seuraukset".