

Jopa CNN myöntää: Bidenin henkisten kykyjen heikkenemisestä olisi voitu raportoida paremminkin
Valtamedia on tehnyt salamannopean täyskäännöksen uutisoinnissaan Yhdysvaltain presidenttikisasta. Nyt lehdet ovat valmiita myöntämään vaaliväittelyssä totaalisesti epäonnistuneen Bidenin kognitiiviset ongelmat. Vaaliväittelyn ”kauhushow” ei ollut yksittäistapaus. Monet toimittajat jopa sanovat, että ongelmista olisi pitänyt uutisoida jo paljon aiemmin.
Presidentti Joe Bidenin kannalta katastrofaalisesti menneen vaaliväittelyn jälkeen hänen tukijansa ovat kääntäneet kelkkansa täysin. Lehdet, joiden mielestä Biden oli vielä hetki sitten ”kriittisellä hetkellä terävä ja viisas” ja fyysisesti hyvässä kunnossa myöntävät nyt istuvan presidentin kognitiiviset ongelmat ja vaativat pääkirjoituksissaan häntä jättäytymään pois presidenttikilvasta. Jopa demokraattien kansanedustajat valmistelevat kirjelmää, jossa pyydetään Bidenia luopumaan ehdokkuudesta.
Trump-vastaisena tunnettu CNN otsikoi juttunsa sanoen, että ”Bidenin henkisestä kunnosta olisi voitu uutisoida paremmin ennen vaaliväittelyä, myöntävät jotkut Valkoisen talon toimittajat”. Lehden mukaan eräät Valkoiseen taloon akkreditoidut toimittajat toivovat nyt, että olisivat yrittäneet kovemmin saadakseen kerrottua presidentti Bidenin kognitiivisista ongelmista.
Vielä kuukausi sitten demokraattimedia kiisti ongelmat
Uutiskanava CNN myöntää itsekin asettuneensa puolustamaan Bidenia vielä kesäkuun alussa, kun arvostettu Wall Street Journal -lehti julkaisi pitkän jutun, jossa kerrottiin istuvan presidentin suoriutuneen huolestuttavan huonosti kokouksissa. Valkoisen talon tiedottajat vastasivat, että Biden on täysin terävä ja häneen kohdistunut kritiikki on pelkkää puoluepolitiikkaa.
Tuolloin CNN yhtyi demokraattimedian kuoroon, joka syytti Wall Street Journalia puolueellisesta uutisoinnista, jonka tarkoitus oli vahingoittaa Bidenin imagoa, koska jutussa oli siteerattu enimmäkseen republikaanipolitiikkojen kertomuksia.
CNN-kanavan viime viikolla isännöimä vaaliväittely teki kuitenkin kaikille selväksi, että presidentti Bidenilla on sekä ”hyviä päiviä että pahoja päiviä”, mutta huonot päivät ja ”jäätymiset” ovat tulleet yhä yleisemmiksi. Niinpä monet ovat alkaneet kysyä, ovatko Valkoisen talon toimittajat jättäneet tahallaan uutisoimatta Bidenin rajoitteista.
Toimittaja: Ei haluttu antaa uskottavuutta oikeiston väitteille
CNN:n haastattelemat Valkoisen talon toimittajat kiistävät, että olisivat jättäneet kertomatta Bidenin kognitiivisista ongelmista siksi, että haluavat tukea Bidenin uudelleen valintaa, mutta monet tuovat kuitenkin selkeästi esille syvän vastenmielisyytensä Donald Trumpia kohtaan.
Useat haastatelluista toimittajista ovat sitä mieltä, että Bidenin ikään ja henkiseen kuntoon liittyvistä asioista olisi pitänyt uutisoida enemmän. Yksi syy uutisoinnin välttämiseen oli se, että ei haluttu antaa vettä oikeiston myllyyn.
– Oikeistomedia kutsui häntä seniiliksi heti ensimmäisestä päivästä lähtien, eikä se ollut totta, eräs CNN:n nimettömänä haastattelema toimittaja sanoo.
– Jos sen jälkeen uutisoit mitä tahansa ikään liittyvää, olet tavallaan antamassa uskottavuutta sellaisille ihmisille, jotka ovat liikkeellä pahantahtoisesti.
Toimittajien mukaan Valkoisen talon tiedotusosasto on pitänyt presidenttiä suojassa toimittajilta. Biden on antanut vähemmän laajoja haastatteluja ja lehdistötilaisuuksia kuin aiemmat presidentit. Niinpä toimittajien on ollut vaikea arvioida miten presidentti suoriutuu kysymyksistä ilman ennalta kirjoitettuja vastauksia.
Toimittajat myöntävät myös, että pelko Valkoisen talon tiedotusosaston ja demokraattipuolueen reaktioista on vaikuttanut heidän uutisointiinsa.
New York Post: ”Media tajuaa yhtäkkiä, että Biden on sekaisin”
Keskiviikon paperilehden kannessa konservatiivinen New York Post -lehti irvailee demokraattilehdille: ”Media tajuaa yhtäkkiä, että Biden on sekaisin. Nyt he kertovat sen meille!” Kannessa on lainauksia muiden lehtien jutuista, joissa kerrotaan, että Bidenille tulee jäätymisiä yhä useammin ja että avustajat suojaavat häntä muulta maailmalta.
Today's cover: Biden had ‘15-20’ episodes of cognitive decline in last year, Carl Bernstein says https://t.co/TVykFMzPY8 pic.twitter.com/M8M3otgmKa
— New York Post (@nypost) July 3, 2024
Näiden ongelmien ei olisi pitänyt tulla yllätyksenä kenellekään vähänkään asioita seuraavalle. Mutta Yhdysvaltain vasemmistolaisella valtamedialla on ollut kova tarve vakuuttaa, että Biden on terävä ja toimintakykyinen. Vakuuttelu on ollut sitä kovempaa, mitä enemmän ongelmia on näkynyt. Ja Suomen valtamedia kopioi juttunsa ja näkökulmansa sellaisenaan Yhdysvaltain vasemmistolehdistä.
Veteraanitoimittaja Carl Bernstein kertoi CNN-kanavalla maanantaina, että Bidenilla on viimeisen vuoden aikana ollut vakavia kognitiivisia ongelmia jopa 20 kertaa. Vaaliväittelyn ”kauhushow” ei siis ollut yksittäistapaus. Viimeisen puolen vuoden aikana muutos on ollut erityisen selvä, mutta Bidenin lähipiiri ja toimittajat ovat pyrkineet salailemaan ongelmia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Carl Bernstein Wall Street Journal Yhdysvaltain presidentinvaalit 2024 Valkoinen talo Joe Biden valtamedia CNN Donald Trump
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Joe Biden luopui ehdokkuudestaan – republikaanit vaativat eroamaan myös presidentin tehtävästä

Biden puhui ”demokratian pelastamisesta”- aikoo puuttua korkeimman oikeuden toimintaan
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Loppu ilmaisille lounaille Britanniassa: Turvapaikanhakijat joutuvat pulittamaan takaisin ”kansan osoittaman anteliaisuuden”
Britannian sisäministeriö suunnittelee uudistusta, jonka mukaan tilapäisen turvapaikan saaneet joutuisivat maksamaan takaisin majoitus- ja elinkustannuksensa, jahka ovat päässeet työn syrjään kiinni. Muutoin pysyvä oleskelulupa jää maahantulijalta haaveeksi.

Espoon alakoululaisille tyrkytetään antirasismikoulutusta – THL:ltä haetaan 600 000 euroa ”terveyden edistämiseen”
Yksityinen säätiö haluaa opettaa espoolaisille ala-asteella opiskeleville koululaisille, mitä on tiedostamaton syrjintä. Rahaa haetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta, jonka ydintehtävä on seurata suomalaisten terveyttä, eikä suinkaan rahoittaa yhteiskunnallista kasvatusta.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Uutuuskirja rusikoi wokea vasemmalta – Sahra Wagenknecht puolustaa työtätekeviä ihmisiä ja perinteisiä arvoja
Saksalainen kohupoliitikko Sahra Wagenknecht rusikoi uutuuskirjassaan maahanmuuttoa, wokea ja cancel-kulttuuria. Wagenknechtin mukaan uuden maailmanjärjestyksen mukanaan tuoma "avoimuus" ja "edistys" ovat merkinneet suurelle enemmistölle lähinnä turvattomuutta ja rappiota. Paluu parempaan vaatisi kansallismielisyyden kunnianpalautusta.

UKK-instituutti tuohtui Rydmanille: haastaa valtion oikeuteen – tietysti veronmaksajien rahoilla
UKK-instituutti on saanut saman valtionavustuksen automaattisesti 16 vuoden ajan. Kun summa pieneni alle kymmenellä prosentilla, se päätti viedä asian tuomioistuimeen – veronmaksajan rahoilla.

Ruotsalaistoimittaja kävi läpi sata oikeustapausta – hijabin käyttöä valvottiin pahoinpitelyillä, kuristamisilla ja tappouhkauksilla
Ruotsalaisen toimittajan kokoama sadan oikeustapauksen selvitys kuvaa, kuinka poliittisen islamin pukeutumissääntöjä uhmanneita tyttöjä on Ruotsissa pahoinpidelty, kuristettu ja uhattu tappamisella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










